رئیس‌جمهور یمن شورای انتقالی را به پایبندی به توافق ریاض فراخواند

رئیس‌جمهور یمن شورای انتقالی را به پایبندی به توافق ریاض فراخواند

شنبه, 27 ژوئن, 2020 - 21:45
نشست عبدربه منصور هادی رئیس‌جمهوری یمن با مشاوران و مسئولان یمنی (سبأ)
ریاض: الشرق الاوسط

عبدربه منصور هادی رئیس‌جمهوری یمن امروز شنبه، توافق ریاض را تنها راه پایان دادن به دلایل و پیامدهای شورش‌های مسلحانه در عدن دانست و از شورای انتقالی جنوب یمن خواست از تلاش‌های مخلصانه و گسترده سعودی برای برگشت به روند اجرای توافق ریاض استفاده کند.

به گزارش خبرگزاری سبأ، اظهارات هادی در نشست با مشاوران، هیئت ریاست پارلمان و فراکسیون‌های سیاسی برای بررسی آخرین تحولات یمن مطرح شده‌است.

وی کشوری امن و باثبات برای فرزندان یمن در سایه یک حکومت عادلانه و قوی را خواستار شد و گفت: «هدف در یمن برقراری امنیت و ثبات است و برای این امر، پایان دادن به کودتای حوثی‌های مورد حمایت ایران، بازپس‌گیری کشور و از سرگیری روند سیاسی توافقی بر پایه اصول سه‌گانه طرح شورای همکاری خلیج و نتایج گفت‌وگوی ملی و قطعنامه‌های ذی‌ربط بین‌المللی یک مبارزه ملی شریف را مشخص کردند».

منصور هادی گفت: «ما توافق ریاض را پذیرفتیم، زیرا معتقدیم تنها راه برون رفت از همه نمادهای شورش مسلحانه در عدن و برخی مناطق دیگر بود، به گونه‌ای که منافع عالی ملی در اولویت قرار بگیرد و تلاش‌ها برای مقابله با کودتای حوثی یکپارچه شود، اما متأسفانه اجرای این توافق در نتیجه رفتارهای تنش‌زا و تازه‌ترین آن حوادث و شورش در استان سقطری، دشوار شد».

وی افزود: «تماشای صحنه تانک‌ها و خودروهای زرهی که به نهادهای دولتی و غیرنظامیان در جزیره سقطری حمله می‌کنند، ناراحت‌کننده بود. توسل به زور و سلاح برای کسب دستاوردهایی شخصی یا پیاده کردن پروژه‌های منطقه ای-حزبی هرگز قابل قبول نیست».

وی از شورای انتقالی جنوب یمن خواست از تلاش‌های سعودی برای برگشت به روند اجرای توافق ریاض استفاده کند و به تنش، خونریزی، درگیری‌ها و حملات پایان دهد.

منصور هادی ادامه داد، در راستای پاسخ به تلاش‌های سعودی دستور داده نیروهای این کشور کاملاً به آتش‌بس در استان ابین در جنوب یمن متعهد باشند تا شورش‌ها علیه دولت و نهادهای آن پایان یابند و اجرای توافق از سرگرفته شود.

به گفته وی، «بارها برای برقراری صلح پایدار براساس اصول سه‌گانه سیاسی زیر نظر سازمان ملل اقدام کردیم اما شبه نظامیان حوثی همواره توافق‌های خود را نقض می‌کند و در مقابل تمایل ما برای برقراری صلح به تشدید تنش و ارتکاب جنایت‌ها در حق غیرنظامیان دست می‌زند».

هادی افزود: «حوثی‌ها از یمن به عنوان پایگاهی برای هدف قراردادن مردم با راکت و پهپاد ایرانی استفاده می‌کند و درخواست‌های بین‌المللی را برای گفت وگو و تمرکز روی مقابله با کرونا را رد کرده‌است».

رئیس‌جمهور یمن گفت: «ملت یمن با چالش‌های بزرگی روبه روست که از جمله آنها خدمات رسانی نامناسب، شیوع کرونا و رفتارهای قانون شکنانه است که به هماهنگی، صبر و تلاش زیاد برای مقابله و غلبه بر آنها نیاز داریم».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای