موج بعدی کرونا در راه ایران؛ نگرانی دربارهٔ خوزستان افزایش یافت

موج بعدی کرونا در راه ایران؛ نگرانی دربارهٔ خوزستان افزایش یافت

یکشنبه, 28 ژوئن, 2020 - 11:30

مقامات بهداشتی ایران نسبت به «موج بعدی کرونا» هشدار دادند و گفتند: «موج دوم شیوع ویروس کرونا قطعی است». در این میان، خوزستان همچنان درصدر استان‌های قرمز قرار دارد و باعث افزایش نگرانی‌ها شده‌است.

به گزارش رسانه‌های داخل ایران، سیما سادات لاری سخنگوی وزارت بهداشت ایران امروز یکشنبه ۸ تیر ۱۳۹۹ اعلام کرد: «۲ هزار و ۴۸۹ مورد مبتلای جدید به کرونا داشتیم. ۱۴۴ نفر در ۲۴ ساعت گذشته فوت کردند. تعداد کل مبتلایان در کشور به ۲۲۲ هزار و ۶۶۹ نفر و تعداد کل قربانیان به ۱۰ هزار و ۵۰۸ نفر افزایش یافت».

به گفته لاری، استان‌های خوزستان، کردستان، آذربایجان غربی، هرمزگان و کرمانشاه در وضعیت قرمز و استان‌های بوشهر، ایلام، آذربایجان شرقی و خراسان رضوی در وضعیت هشدار قرار دارند.

وی با اشاره به اعلام وضعیت قرمز خوزستان، اظهار کرد: «همه نگران مردم خوزستان هستیم و می‌خواهیم سریع‌تر شرایط این استان فروکش کند. به صورت مستمر در ستاد ملی کرونا جلساتی تشکیل می‌شود و در مورد استان‌های قرمز به ویژه خوزستان بحث می‌شود».

در همین راستا، محمدمهدی گویا رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر ایران نسبت به «موج بعدی کرونا» هشدار داد و گفت: «بی‌تردید با موج بعدی بیماری روبه‌رو خواهیم شد و نمی‌دانیم در فصل سرما چه اتفاقی می‌افتد».

از سوی دیگر، علی آقا محمدی رئیس کارگروه ارزیابی فرصت‌های مدیریت کرونا نیز موج دوم شیوع کرونا را قطعی خواند و گفت: «ما در حال حاضر در مرحلهٔ پایانی موج اول هستیم و استان‌هایی که موج شیوع این بیماری در آنها بیشتر انجام شده، امروز شاهد افزایش ابتلا هستند».

این در حالی است که دولت از کمرنگ شدن فاصله‌گذاری بین مردم انتقاد می‌کند و در مقابل مردم عملکرد دولت در اجرای تدابیر پیشگیرانه را ضعیف توصیف می‌کنند.

روز گذشته، علی خامنه ای رهبر ایران مدیریت شیوع کرونا از سوی مسئولان و بعضی مردم را در شرایط کنونی سست عنوان کرد.

پس از آن، حسن روحانی رئیس‌جمهور ایران نیز گفته‌است که تصمیم گرفته شده که از هفته آینده ترتیباتی داده شود تا «از ۱۵ تیرماه ماسک زدن در مکان‌هایی که تجمع وجود دارد یا سرپوشیده است، الزامی شود».

علاوه بر این، ایرج حریرچی معاون وزیر بهداشت ایران اعلام کرد «در ایران هر ۳۳ ثانیه یک نفر به کرونا مبتلا می‌شود و هر ۱۳ دقیقه یک نفر می‌میرد».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای