بورل به الشرق الاوسط: رژیم مسئول رنج مردم سوریه است نه تحریم‌ها

بورل به الشرق الاوسط: رژیم مسئول رنج مردم سوریه است نه تحریم‌ها

مسئول سیاست خارجی و امنیت اتحادیه اروپا از گفتگوی ایالات متحده و روسیه حمایت می‌کند
دوشنبه, 29 ژوئن, 2020 - 17:15
جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی و امنیت اتحادیه اروپا (کمیسیون اروپا)

جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی و امنیت اتحادیه اروپا در مصاحبه مفصلی با روزنامه «الشرق الاوسط» که روز سه شنبه منتشر می‌شود، ابراز امیدواری کرد که نهادها و کشورهای شرکت کننده در کنفرانس حامیان مالی بروکسل که فردا برگزار می‌شود، تعهداتی معادل سال گذشته در حدود ۶ میلیارد یورو داشته باشند. به گفته او، اروپایی‌ها از سال ۲۰۱۱ حدود ۲۰ میلیارد یورو به سوریه و کشورهای همسایه کمک کرده‌اند.

بورل که از زمان انتصاب در سال گذشته نایب رئیس کمیسیون اروپا را نیز برعهده دارد، گفت که «رژیم سوریه یا اپوزیسیون سوریه» در طول سال‌های گذشته به این کنفرانس دعوت نشده‌اند.

وی افزود: «شاید در این موضوع تجدیدنظر شود و به شروع روند سیاسی با تمام جدیت و قدم‌های استوار، از جمله برگزاری انتخابات آزاد و عادلانه که توسط قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت سازمان ملل پیش بینی شده، مشروط است».

 وی اضافه کرد: اتحادیه اروپا از مشارکت فدراسیون روسیه در این کنفرانس استقبال می‌کند.

وی در پاسخ به سؤالی، توضیح داد که «تحریم‌های اقتصادی» اعمال شده توسط اتحادیه اروپا «در درجه اول شخصیت‌ها و افرادی که به حمایت و پشتیبانی از سرکوب و رژیم سوریه ادامه و بودجه یا بهره مندی از اقتصاد جنگ را در اختیار آنها قرار می‌دهند، را نشانه رفته‌است».

بورل با تأکید بر اینکه «تحریم‌ها مانع از ورود کمک‌های انسان دوستانه و پزشکی از جمله پشتیبانی اساسی و ضروری از بیماری همه گیر کرونا نیست»، اضافه کرد: «رژیم حاکم سوریه مسئولیت بحران‌های بشردوستانه، اقتصادی و بهداشتی در سوریه را بر عهده دارد و نه تحریم‌های اقتصادی».

بورل اظهار کرد: لیست تحریم‌های اتحادیه اروپا در حال حاضر شامل ۲۷۳ شخصیت و ۷۰ نهاد با هدف «اعمال فشار بر رژیم سوریه برای متوقف کردن سرکوب و مذاکره برای حل و فصل صلح آمیز دائمی بحران سوریه تحت قطعنامه بین المللی ۲۲۵۴، تحت نظارت سازمان ملل است».

وی افزود: «بدون تغییر روشن در رفتار، تعهد جدی، سازنده و واقعی در مورد روند سیاسی، این تحریم‌ها همچنان برقرار است».

این مقام اروپایی معتقد است، اتحادیه اروپا «تنها در شرایطی که یک انتقال سیاسی واقعی و پایدار تحت قطعنامه ۲۲۵۴ رخ دهد، در بازسازی سوریه شرکت خواهد کرد».

او در این گفتگو که توسط «الشرق الاوسط» از راه دور انجام شد، از پشتیبانی از گفتگوی روسیه و آمریکا در آستانه کنفرانس بروکسل فردا سه شنبه خبرداد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای