سعودی: ایران خطری بزرگ برای آینده سوریه است

سعودی: ایران خطری بزرگ برای آینده سوریه است

سه شنبه, 30 ژوئن, 2020 - 13:00
ریاض: الشرق الاوسط

سعودی تأکید کرد که طبق قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت ومذاکرات ژنو یک، تنها راه حل بحران سوریه راه حل سیاسی است و روند بازسازی سوریه منوط به آغاز یک راه حل سیاسی حقیقی به رهبری سازمان ملل است.

شاهزاده فیصل بن فرحان وزیر خارجه سعودی روز سه شنبه ۱۰ تیر، در چهارمین نشست بین‌المللی حمایت از آینده سوریه و منطقه گفت: «ایران همچنان تهدید بزرگی برای آینده سوریه و هویت آن است».

وی افزود: «ایران یک پروژه منطقه‌ای خطرناک از طریق به‌کارگیری شبه نظامیان فرقه ای و به راه انداختن جنگ‌های داخلی برای تسلط بر منطقه دارد».

وی اضافه کرد: «چهارمین کنفرانس بروکسل برای حمایت از آینده سوریه و منطقه در حالی برگزار می‌شود که ۱۰ سال از وقوع بحران در سوریه بدون رسیدن به راه حل بحران و متوقف کردن فاجعه انسانی در آن می‌گذرد. این بحران باعث شده‌است که عواقب جدی برای مردم سوریه و امنیت و ثبات منطقه و جهان ایجاد شود و رنج مردم سوریه تا امروز ادامه دارد».

وی همچنین بر حمایت کامل پادشاهی از تلاش‌های سازمان ملل و گیر پدرسون فرستاده ویژه آن و پشتیبانی از همه تلاش‌ها برای یافتن راه حلی برای متوقف کردن فاجعه در سوریه و از سرگیری کار کمیته تدوین قانون اساسی تأکید کرد.

شاهزاده بن فرحان اشاره کرد که پادشاهی به منظور همکاری در تسهیل یک راه حل سیاسی، میزبانی کنفرانس‌های ریاض ۱ و ریاض ۲ را برعهده گرفت که منجر به ایجاد مرجعی برای مذاکره دربارهٔ سوریه شد و تمام تلاش خود را انجام داده و همچنان در جهت متحد کردن مخالفان سوریه و ایجاد وحدت کلمه در میان آنها تلاش می‌کند.

وزیر خارجه سعودی در ادامه تأکید کرد، «شبه نظامیان فرقه‌ای و گروهک‌های تروریستی دو روی یک سکه هستند. سعودی نیز، بر اهمیت جنگ با همه سازمان‌های تروریستی به هر شکل تأکید می‌کند».

شاهزاده فیصل بن فرحان بن عبدالله اظهار کرد که تلاش‌های این پادشاهی شامل برنامه‌هایی برای حمایت و مراقبت از میلیون‌ها سوری آواره در پناهگاه‌ها در کشورهای همسایه ترکیه، اردن و لبنان است و این برنامه‌ها با هماهنگی دولت‌های این کشورها توسط مرکز امداد و اقدامات بشردوستانه ملک سلمان اجرا می‌شود.

وی اضافه کرد: کمک‌های بشردوستانه که توسط پادشاهی به برادران سوری ارائه شده‌است، حدود یک میلیارد و صد و پنجاه میلیون دلار بوده و این تلاش‌ها ادامه خواهند داشت.

وی همچنین اظهار کرد: روند بازسازی در سوریه به آغاز یک روند واقعی سازش سیاسی به رهبری سازمان ملل متحد بستگی دارد و بازگشت پناهندگان و آوارگان به خانه‌های آنها نیاز به شرایط لازم مطابق با استانداردهای بین‌المللی مصوب کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد دارد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای