المعلمی به «الشرق الاوسط»: گزارش سازمان ملل می‌تواند مبنایی برای تمدید تحریم ایران باشد

المعلمی به «الشرق الاوسط»: گزارش سازمان ملل می‌تواند مبنایی برای تمدید تحریم ایران باشد

سه شنبه, 30 ژوئن, 2020 - 22:30
عبدالله المعلمی نماینده دائم سعودی در سازمان ملل (واس)

عبدالله المعلمی نماینده دائم سعودی در سازمان ملل تأکید کرد گزارش سازمان ملل که پیشتر ایرانی بودن منشأ سلاح‌های استفاده شده علیه تأسیسات نفتی آرامکو را تأیید کرده بود، می‌تواند مبنایی برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران و اقدامات بعدی باشد.

المعلمی در گفتگو با «الشرق الاوسط» ابراز امیدواری کرد که «این گزارش بتواند از ارسال اسلحه به یمن از سوی ایران جلوگیری کند و هشداری برای نهادها و طرف‌های کمک کننده به تحویل این سلاح‌ها خواهد بود».

اخیراً  آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل در گزارشی به شورای امنیت، «منشأ ایرانی» موشک‌های کروز و سلاح‌های مورد استفاده در حمله به سعودی را تأیید کرده‌است.

المعلمی گفت: «تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران از محورهای اصلی مباحثات شورای امنیت است. نظرات متفاوتی در خصوص مواجهه با آن مطرح است. با این حال این ایده‌ها همچنان در دست بررسی قرار دارد».

المعلمی در مورد تأثیر گزارش سازمان ملل بر قاچاق سلاح‌های ایرانی به یمن گفت: «امیدواریم که این گزارش ایران را از ارسال سلاح به یمن بازدارد و این هشدار برای همه نهادها و طرف‌ها خواهد بود که در تحویل این سلاح‌ها کمک می‌کنند».

یک منبع سعودی روز گذشته از توقیف چند محموله قاچاق سلاح رژیم ایران برای شبه‌نظامیان حوثی در یمن خبر داد.

بنابه این گزارش یک مقام سعودی در این باره به شبکه العربیه تأکید کرد تسلیحاتی که حوثی‌ها با استفاده از آنها سعودی را مورد هدف قرار می‌دهند، ایرانی هستند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای