سازمان ملل نقش مستقیم ایران در حملات به سعودی را تأیید کرد

سازمان ملل نقش مستقیم ایران در حملات به سعودی را تأیید کرد

ریاض خواستار تمدید تحریم تسلیحاتی علیه تهران شد
سه شنبه, 30 ژوئن, 2020 - 20:45
تأسیسات آرامکو در شهر بقیق پس از حمله به آن (رویترز)

وزارت امور خارجه سعودی از گزارش روز سه‌شنبه آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد به شورای امنیت در مورد ایران استقبال کرد.

این گزارش دخالت و مسئولیت مستقیم رژیم ایران را در حملات خرابکارانه سال گذشته علیه تأسیسات نفتی در بقیق و خریص شرق سعودی و همچنین هدف قرار دادن فرودگاه بین‌المللی آبها در جنوب با موشک‌های کروز و هواپیماهای بدون سرنشین را تأیید کرد. در این گزارش نتیجه‌گیری شده‌است که این سلاح‌ها «منشأ ایرانی» داشته‌است.

وزارت خارجه سعودی بر اعتماد دولت سعودی به سازمان ملل و ارگان‌های اصلی آن از جمله شورای امنیت در انجام وظایف خود برای حفظ صلح و امنیت بین‌المللی و متوقف کردن نقض سیستماتیک قوانین و هنجارهای بین‌المللی توسط رژیم ایران و ابزارهای تروریستی خود از سال ۱۹۷۹ تاکنون تأکید کرد.

این وزارتخانه اضافه کرد: یافته‌های گزارش سازمان ملل هیچ جای شک و تردیدی برای جامعه بین‌المللی در مورد اهداف خصمانه ایران علیه سعودی به ویژه منطقه عربی و همه جهان نگذاشته‌است و استمرار این رژیم در رویکرد تهاجمی و خرابکارانه خود برای بی‌ثبات سازی منطقه و حمایت لجستیکی، نظامی و مالی آن از شبه نظامیان تروریستی مسلح در یمن، عراق، سوریه، لبنان و.. بدون در نظر گرفتن میثاق‌ها و معاهدات بین‌المللی و اصول همسایگی را نشان می‌دهد.

ریاض اظهار کرد: سعودی با دعوت از کارشناسان بین‌المللی برای مشارکت در تحقیقات دربارهٔ اتفاقات و شفاف سازی آن با شواهد قطعی، شفافیت بالای خود در تعامل با جامعه بین‌المللی، پایبندی به قوانین بین‌المللی، منشور سازمان ملل و همچنین علاقه آن برای ایجاد ثبات در منطقه را نان داد، همچنین بیانگر پرهیز آن از نقشه‌های ایران برای درگیری و هرج و مرج است.

سعودی بار دیگر تأکید کرد که به هیچ وجه اجازه تجاوز به مرزهای خود یا صدمه به امنیت ملی آن، یا تهدید امنیت آبراه‌ها و اقتصاد جهانی به رفتار خصمانه ای را نخواهد داد، در واقع همان اهدافی که توسط ایران دنبال می‌شود.

ریاض تأکید کرد: جامعه جهانی و شورای امنیت باید اقدامات لازم را برای ادامه تحریم تأمین و صادرات سلاح توسط ایران به منظور تقویت تلاش بین‌المللی برای کاهش جنایات و خصومت این رژیم انجام دهند.

از سوی دیگر، شاهزاده فیصل بن فرحان وزیر امور خارجه سعودی گفت: «بحث شورای امنیت در گزارش سازمان ملل متحد که دخالت ایران در حمله خرابکارانه به پادشاهی وتأسیسات نفتی آن را اثبات کرد، لزوم اتخاذ موضع محکم در جامعه بین‌المللی در قبال ایران را تأیید می‌کند».

وی در توئیتی اضافه کرد: «این گزارش و واقعیت‌های موجود در آن، موضع ما مبنی بر ادامه ممنوعیت تسلیح رژیم ایران و ادامه برخورد جدی با برنامه‌های هسته ای و بالستیک آن را تقویت می‌کند».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای