سودان: اعتراضات برای تنظیم دوباره آهنگ انقلاب

سودان: اعتراضات برای تنظیم دوباره آهنگ انقلاب

پیام معترضان به چندین مقصد… آنها راه را بر «اخوان» و کودتاگران بستند
پنجشنبه, 2 ژوئيه, 2020 - 11:30
خارطوم: احمد یونس

اعتراضات مردم سودان پیام‌های مختلفی را برای دولتی‌ها، اسلام گرایان، حامیان رژیم سابق و ماجراجویان ارتشی ارسال کرد، آنها خط پایانی بر آرزوهای این گروه‌ها برای بازگشت به قدرت کشیدند، به طوری که کارشناسان به اتفاق آرا تأکید کردند که این رویداد در صدد است تا ریتم انقلاب را دوباره تنظیم کند.

میلیون‌ها سودانی روز سه شنبه در راهپیمایی‌های مسالمت آمیز، برای اصلاح مسیر انقلاب خود و گرامیداشت تظاهرات میلیونی در ۳۰ ژوئن ۲۰۱۹ شرکت کردند.

دولت سودان فوراً پیام معترضان را دریافت کرد و وعده‌های محکمی را برای اجرای خواسته‌های آنها داد، به این معنی که مردم سودان دوباره رهبری را به دست گرفتند.

فیصل محمد صالح سخنگوی دولت سودان روز گذشته گفت که دولت وی پیام معترضان را دریافت کرده و قصد خود برای تحقق خواسته‌های معترضان فوراً گام بردارد. او قول داد که برای رسیدن به خواسته‌های معترضان تصمیم‌های اجرائی فوری صادر می‌شود.

به نوبه خود، عبدالله رزق تحلیلگر سیاسی، تظاهرات سه شنبه ۳۰ ژوئن را خط بطلانی بر «مفهوم انتزاعی مردم» توصیف کرد، که آن‌ها را به یک واقعیت ملموس تبدیل کرد. این تظاهرات پیامی را برای ارتش ارسال کرد و تعادل بین نیروهای مسلح در کنار نیروهای حامل «ایمان به حقوق، مطالبه گری و تمایل به فداکاری» ایجاد کرد.

از سوی دیگر، خالد التجانی النور کارشناس و تحلیلگر سیاسی نیز گفت که مردم در صحنه «پس از دوره ای که تصور می‌شد از صحنه یا معادله غایب هستند، دوباره حضور خود را ثابت کرده‌اند».

النور گفت، کف خیابان پیام ماه ژوئن مبنی بر اقتدار و حکمرانی مردم را دوباره احیا کرد و تلاش‌ها برای سرکوب متحصنان را خنثی کرد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای