تشکیل ائتلاف پارلمانی برای حمایت از «بازگرداندن اقتدار حکومت» در عراق

تشکیل ائتلاف پارلمانی برای حمایت از «بازگرداندن اقتدار حکومت» در عراق

این ائتلاف یا حضور ۴۰ نماینده توسط عمار الحکیم رونمایی شد.. با سازوکارهای «فرامذهبی و فراقومی»
پنجشنبه, 2 ژوئيه, 2020 - 01:45
بغداد: الشرق الاوسط

چهل نماینده مجلس عراق از تشکیل ائتلاف «فرافرقه ای و فراقومی حامی دولت» خبر دادند؛ این ائتلاف در حمایت از دولت نخست‌وزیر مصطفی الکاظمی راه اندازی شده که وارد جنگ علیه فساد و جناح‌های مسلح وفادار به ایران شده‌است.

عمار الحکیم رهبر جریان حکمت ملی عراق در سخنرانی خود با اعلام تشکیل ائتلاف عراقیون اظهار کرد: «تشکیل ائتلاف پارلمانی بزرگی را اعلام می‌کنیم. ائتلافی بزرگ و فراگیر که فعالیت خود را از نهاد حکومت آغاز می‌کند و در فضای حکومت عمل می‌کند و نتیجه تلاشش نیز به سود حکومت خواهد بود. ائتلافی که از دولت مقتدر قدرتمند دارای حاکمیت ارضی و اراده ناب مردمی حمایت می‌کند، به دور از سهمیه بندی‌ها و برنامه‌های تنگ و بسته باندها و دسته‌ها و خارج از زدوبندهای مشکوک و تفاهمات بی‌نتیجه موقت».

وی اضافه کرد: «این ائتلاف بزرگ که از گروهی از نیروهای سیاسی و چهره‌های مستقل ملی تشکیل شده به خواست اعضایش (ائتلاف عراقیون) نام گرفته تا بازتاب راستین تحولات پی در پی کشور باشد».

الحکیم اهداف این ائتلاف را «تقویت حکومت و نهادهای آن و کمک به اجرای برابر قانون در مورد همگان و بازگرداندن اعتماد به نظام سیاسی کشور، حمایت از نیروهای مسلح کشور و کمک به روند اصلاحات جدی و شجاعانه و قاطعانه در مبارزه با فساد و تضییع اموال عمومی» اعلام کرد.

وی توضیح داد «ائتلاف عراقیون بر مطالبه اصلی مردم یعنی برگزاری انتخابات زودهنگام سالم و عادلانه که حقوق همه را بدون هیچ تفاوتی تضمین می‌کند» تأکید دارد.

وی همچنین گفت: ائتلاف مذکور تلاش می‌کند عراق را از صف بندی‌های منطقه‌ای و درگیری‌های بین‌المللی دور نگه دارد و روند اصلاحات جدی در کشور و پاسخگوی به درخواست‌های معترضان را تقویت بخشد.

الحکیم ادامه داد: «حمایت از تلاش‌ها برای اصلاح و بهبود واقعی نظامی سیاسی کشور به صورتی کلی و کنار گذاشتن روش‌های بی‌فایده توافقی که روند اصلاح و ساخت و بازسازی کشور را متوقف کرده‌است» ارز دیگر اهداف این ائتلاف است.

رئیس جریان حکمت عراق در ادامه با اشاره به تلاش برای بازگرداندن اقتدار حکومت و حاکمیت دولت اظهار کرد: «این ائتلاف تلاش می‌کند یک رویکرد میانه‌رو را برای حمایت از ثبات سیاسی و دور کردن عراق از تنگناهای منطقه‌ای و درگیری‌های بین‌المللی فعال کند».

در این میان، حسین عرب یکی از اعضای «جنبش اراده» به الشرق الاوسط گفت که (ائتلاف عراقیون) در کلیه رویکردهای خود به‌طور کلی پشتیبان دولت است که در این مرحله از اهمیت زیادی برخوردار است". وی با بیان اینکه "این ائتلاف با تمام توان برای دستیابی به اهداف ملی خود گام برمی‌دارد"، افزود: «اولویت اول این ائتلاف انتخابات زودهنگام، مبارزه با فساد و تنش‌ها، همیاری دولت در ارائه خدمات به استان‌های جنوبی و مناطق آزاد شده و بازگشت آوارگان است».

نمایندگان نزدیک به ایران به این ائتلاف جدید حمله کردند. عالیه نصیف از «ائتلاف دولت قانون» به رهبری نخست‌وزیر پیشین نوری المالکی گفت: «این ائتلاف یک روش پراگماتیستی برای دستیابی به منافع بیشتر به بهانه حمایت از دولت است».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای