افزایش قیمت جهانی مواد غذایی برای اولین بار در ۲۰۲۰

افزایش قیمت جهانی مواد غذایی برای اولین بار در ۲۰۲۰

جمعه, 3 ژوئيه, 2020 - 22:15
قیمت جهانی مواد غذایی برای اولین بار در سال جاری افزایش پیدا کرد که نشانه بهبودی اندک اوضاع پس از کاهش حاد در پی شیوع کرونا است (رویترز)
رم: الشرق الاوسط

سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) روز پنجشنبه (۳ ژوئن) گفت قیمت جهانی مواد غذایی که به دنبال شیوع کرونا کاهش حادی داشت در ماه ژوئن برای اولین بار در سال ۲۰۲۰ افزایش پیدا کرد.

شاخص قیمت غذای فائو که تغییرات ماهانه سبدی غلات و دانه های روغنی و محصولات لبنی و گوشت و شکر را ارزیابی می کند در ماه ژوئن به ۹۳.۲ واحد رسید که نسبت به ماه مه ۲.۴ درصد افزایش داشته است.

فائو اعلام کرد که مبنای همه شاخص های خود را از دوره ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۴ به دوره ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶ تغییر داده است. این تغییر با توجه به تحول در سبک های تجاری ضروری به نظر می رسد.

قیمت دانه های روغنی و شکر و محصولات لبنی در ماه مه کاهش چشمگیری داشت اما در ماه ژوئن به بالاترین حد رسیده است. قیمت غلات و گوشت همچنان روند نزولی دارد.

شاخص قیمت روغن های گیاهی پس از روند نزولی در چهار ماه متوالی در ماه ژوئن ۱۱.۳ درصد افزایش یافت.

فائو پیش بینی خود را درباره افزایش تولید غلات در ۲۰۲۰ تغییر داد. این سازمان پیشتر پیش بینی کرده بود که تولید غلات در سال جاری میلادی ۹.۳ میلیون تن افزایش پیدا می کند. گزارش جدید سازمان گفت تولید جهانی به حدود ۲ میلیارد و ۷۹۰ میلیون تن خواهد رسید که سه درصد بیشتر از رقم سال ۲۰۱۹ است.

شاخص قیمت غلات فائو با کاهش ۰.۶ درصدی نسبت به ماه مه به ۹۶.۹ واحد در ماه ژوئن رسید که این رقم ۱.۹ درصد کمتر از شاخص قیمت غلات این سازمان در دوره مشابه سال گذشته است. با این حال فشار برای کاهش قیمت گندم در ژوئن افزایش یافت که دلیل آن تا حدودی فصل درو در نیمکره شمالی و نیز پیش بینی درباره افزایش تولید در برخی از کشورهای عمده صادرکننده است.

قیمت جهانی برنج برای اولین در سال جاری اندکی کاهش یافت و دلیل آن کند شدن شتاب فعالیت های تجاری و شرایط ارزی کشورهای صادرکننده است. شاخص قیمت گوشت فائو در ماه ژوئن به ۹۵.۲ واحد رسید که نسبت به ماه مه ۰.۶ درصد کاهش داشت و ۶.۱ واحد کمتر از قیمت گوشت در ماه ژوئن ۲۰۱۹ است. قیمت جهانی گوشت گاو و مرغ کاهش پیدا کرد و دلیل آن تا حدود زیادی به افزایش مقدار گوشت گاو و مرغی است که در کشورهای عمده تولید کننده آماده صادرات است.

شاخص قیمت شکر به ۷۵.۰ واحد در ماه ژوئن رسید که نسبت به ماه مه ۱۰.۶ درصد افزایش داشت. افزایش ناگهانی نرخ نفت منجر به افزایش قابل ملاحظه قیمت شکر داشت. 


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای