یمن از شورای امنیت خواست تا تکلیف نفتکش صافر را مشخص کند

یمن از شورای امنیت خواست تا تکلیف نفتکش صافر را مشخص کند

شنبه, 4 ژوئيه, 2020 - 21:30
جده: اسماء الغابری

دولت یمن در نامه ای به رئیس شورای امنیت سازمان ملل از وی خواسته‌است که موضوع نفتکش «صافر» را به دلیل فوری بودن این مسئله و نیازمند راهکار قاطع و مستقل، از بقیه موضوعات و اقدام‌های فرستاده ویژه سازمان ملل جدا کند.

این مطالبه در قالب نامه ای از سوی محمد الخضرمی وزیر خارجه یمن به کریستوف هویسجن نماینده آلمان و رئیس فعلی شورای امنیت سازمان ملل متحد مطرح شده‌است.

الحضرمی همچنین خواستار آن شد تا این مسئله مهم و حیاتی در جلسه ویژه‌ای در شورای امنیت بررسی شود تا بدون قید و شرط به تیم فنی سازمان ملل اجازه رسیدگی به این نفتکش داده شده تا از وقوع بزرگترین فاجعه زیست‌محیطی در منطقه و جهان جلوگیری شود.

وی بار دیگر نسبت به یک فاجعه بزرگ زیست‌محیطی که عواقب آن مشخص نخواهد بود هشدار داد و افزود: آشکار است که امروز به علت فرسوده بودن وضعیت نفتکش صافر، این موضوع تهدید بیشتری برای یمن و منطقه محسوب می‌شود.

به گزارش خبرگزاری رسمی یمن، الخضرمی تأکید کرد که شبه نظامیان حوثی‌ها مورد جمایت ایران، تمام تلاش‌های دولت یمن و سازمان ملل از جمله موافقت دولت با طرح پیشنهادی جداگانه برای حل مسئله صافر را که اخیراً توسط مارتین گریفیتس فرستاده ویژه سازمان ملل در یمن ارائه شده‌است را با لجبازی رد کردند.

وی با بیان اینکه نفتکش صافر که در بندر راس عیسی در سواحل دریای سرخ توقیف شده، حامل یک میلیون و ۱۴۰ هزار بشکه نفت خام است گفت: ممکن است این کشتی سرگردان و بلاتکلیف به دلیل وضعیت آن غرق یا منفجر شود.

از سوی دیگر، در ادامه فرار رو به جلوی حوثی‌ها، آنها ادعاهایی مبنی بر اینکه مانع از رسیدگی به تانکر نیستند، مطرح کرده‌اند. همچنین محمد علی الحوثی مدعی شده‌است که پیشنهادی در این باره ارائه داده‌اند، اما فارس الجعدبی عضو کمیته اقتصادی یمن به «الشرق الاوسط» تأکید کرد که در پیشنهاد حوثی، آنها فقط می‌خواهند به کارشناسان خود برای نگهداری اجازه ورود داده شود و نه تیم تخصصی تعمیر و نگهداری بین‌المللی.

وی با اشاره به خطرناک بودن این موضوع، آن را نشان دهنده شرارت و خباثت حوثی‌ها دانست.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای