مراجعه بیش از نیم میلیون سعودی به کلینیک‌های تست کرونا

مراجعه بیش از نیم میلیون سعودی به کلینیک‌های تست کرونا

سعودی برای مقابله با کرونا، پروتکل‌های قرنطینه خانگی را افزایش می‌دهد
یکشنبه, 5 ژوئيه, 2020 - 23:15
ریاض: صالح الزید

با نزدیک شدن سعودی به تعداد ۲۱۰ هزار مورد ابتلا و بهبودی ثبت شده از ویروس کرونا، این آمار نشان می‌دهد از بین هر ۱۷۰ نفر یک مورد به این ویروس آلوده شده‌است که این امر بار دیگر اهمیت پیروی از جداسازی بیماران یا اقدامات قرنطینه ای برای کاهش شیوع آن بین افراد یک خانواده را ثابت می‌کند.

وزارت بهداشت سعودی روز گذشته ۳ هزار و ۵۸۰ مورد جدید ابتلا به ویروس کرونا و هزار و ۹۸۰ مورد بهبودی را ثبت کرد، در حالی که قربانیان جدید به ۵۸ مورد رسیده‌است.

تعداد مبتلایان در طول پنج ماه اخیر در حال نزدیک شدن به ۲۱۰ هزار نفر است که بهبودی بیش از ۷۰٪ از کل بیماران به ثبت رسیده‌است.

اگرچه موارد فعال بیش از ۶۰ هزار مورد است، اما اکثر آنها نیازی به بستری ندارند و فقط به قرنطینه خانگی و پیگیری موارد آنها از راه دور از طریق تماس مستقیم پزشکان متخصص یا برنامه‌های دیجیتالی نیاز دارند، به طوری که یا مچ بندهای هوشمند وضعیت بیمار از راه دور ارزیابی می‌شود.

عبدالله عسیری معاون وزیر بهداشت در امور پیشگیری در کنفرانس مطبوعاتی تحولات جدید ویروس کرونا، دربارهٔ پروتکل ایزوله یا جداسازی خانگی افراد مبتلا و قرنطینه خانگی افراد مشکوک به ابتلا گفت این دو موضوع از نظر آغاز و پایان دوره متفاوت هستند.

عسیری نمونه ای از این موارد را ذکر کرد و گفت: اگر پدر در خانواده به ویروس آلوده شده باشد، ایزوله می‌شود و دوره ایزوله شدن وی در روز دهم به پایان می‌رسد، در حالی که افراد در تماس با وی از اعضای خانواده تا روز چهاردهم در قرنطینه باقی می‌مانند و اگر علائم در هر روزی از قرنطینه در یکی از افراد ظاهر شود، وارد مرحله جداسازی می‌شود و این مرحله از روز اول که علائم ظاهر می‌شود ۱۰ روز طول می‌کشد.

در همین حال، محمد العبد العالی سخنگوی وزارت بهداشت سعودی، با اشاره به تحولات این بیماری گفت: «موارد بحرانی بین ۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰ مورد در نوسان است و افزایش این تعداد از هفته گذشته محدود شده‌است، بیشتر موارد پایدار هستند و دو سوم موارد بستری از بیماری مزمن رنج می‌برند که نیمی از آنها بالای ۶۰ سال هستند».

وی همچنین با تأکید بر اینکه بیش از نیم میلیون نفر در مراکز «تأکد» و کلینیک‌های «تطمن» سرویس دریافت کردند، افزود: هر زمان که نیاز به گسترش درمانگاه‌ها باشد، عملی می‌شود، این درمانگاه‌ها تنها به ساکنان محله مجاور خود خدمات نمی‌رساند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای