اورتگاس: ظریف و سلیمانی دو روی یک سکه اند

اورتگاس: ظریف و سلیمانی دو روی یک سکه اند

واشنگتن: ایران ادعا می‌کند که می‌خواهد با همسایگان خود روابط خوبی داشته باشد، اما تهدیداتش ادامه دارد
سه شنبه, 7 ژوئيه, 2020 - 19:30
مورگان اورتگاس سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا (AFP)
واشنگتن: ایلی یوسف

بازی سکوت همراه با افشای اطلاعات ایالات متحده، اسرائیل و ایران که ترکیبی از تهدید، تکذیب و اذعان منفی در قبال سلسله انفجارهایی که روزهای اخیر در ایران اتفاق افتاده‌است، نشان می‌دهد که تصمیمی در بالاترین سطح همراه با فشارها و تسریع آنها قبل از تصویب قطعنامه شورای امنیت برای تمدید تحریم تسلیحاتی تهران گرفته شده‌است.

به دور از جنجال جاری در اسرائیل، جایی که «امنیت ملی» با نزاع سیاسی و انتخاباتی آمیخته شده‌است، شاهد «سکوت آمریکایی‌ها» در مورد اظهارنظر دربارهٔ دلایل و طرف پشت پرده بمب‌گذاری‌های ایران هستیم که برجسته‌ترین آن انفجاری است که در تأسیسات «نطنز» بزرگترین تأسیسات هسته ای ایران رخ داد و خسارات «وسیعی» ایجاد کرده که ممکن است تولید تجهیزات غنی سازی اورانیوم را متوقف کند.

اما افراد دیگری نیز وجود دارند که اشاره می‌کنند دولت دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا تصمیم گرفته‌است که نظریه دو گرایش در ایران را نادیده بگیرد: یکی تندرو و دیگری اصلاح طلب. آنها تأکید می‌کنند که شرط‌های دوازده‌گانه تعیین شده توسط وزیر امور خارجه مایک پمپئو برای تبدیل ایران به «یک کشور عادی» تغییر نکرده‌است؛ بلکه، با توجه به رویارویی آشکار بین دو کشور در کشورهایی که تهران در آن‌ها دخالت می‌کند از عراق تا سوریه، لبنان و یمن، بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرد. همچنین در رویارویی آشکار در شورای امنیت همزمان با خواسته پمپئو مبنی بر این که با تمدید قطعنامه تحریم تسلیحاتی علیه ایران «به رسالت سازمان ملل خیانت نکنند».

محدودیت‌های سازمان ملل در فروش و خرید اسلحه توسط ایران قرار است در نوامبر سال ۲۰۲۰ منقضی شود. این بزرگ‌ترین شکایت منتقدین توافق هسته ای هنگام امضای آن در سال ۲۰۱۵ بود.

مورگان اورتگاس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، هم روز سه‌شنبه ۱۷ تیر در پیامی در توئیتر به سخنان وزیر خارجه ایران در مجلس اشاره کرد و گفت: «خطاب به کسانی که تأکید دارند ظریف دوست شما است، پیشنهاد می‌کنم در این‌جا به سخنان خودش گوش کنند».

اورتگاس در این پیام افزود: «همان‌طور که مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا، به جهان گفته بود، وقتی رژیم ایران آمریکایی‌ها را می‌کشت، ظریف و قاسم سلیمانی کاملاً با هم هماهنگ بودند. کافی است از وزیر خارجه ظریف بپرسید، او به این موضوع افتخار می‌کند».

اورتگاس همچنین فیلمی از سخنرانی محمدجواد ظریف، در مجلس شورای اسلامی ایران که در آن به سیاست خارجه تهران در و هماهنگی اش با قاسم سلیمانی افتخار کرده را ضمیمه این توییت کرده‌است.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در پاسخ به این تهدیدات در ایمیلی به «الشرق الاوسط» گفته‌است که «ایران ادعا می‌کند که می‌خواهد روابط خوبی با همسایگان خود داشته باشد، اما تهدیدات خود را با سطح خشونت بالاتری ادامه می‌دهد.»

 وی افزود: ایران «بزرگترین تهدید برای صلح و امنیت در خاورمیانه است و چنین اظهاراتی به وضوح نشان می‌دهد که سپاه پاسداران و رهبران آن نیرویی بی‌ثبات کننده در منطقه هستند.»

در حالی که سخنگوی پنتاگون به درخواست الشرق الاوسط برای اظهار نظر در مورد تهدیدات ایران و اقداماتی که نیروهای آمریکایی می‌توانند در منطقه خلیج انجام دهند، پاسخ نداد، رسانه‌های آمریکایی به نقل از یک سخنگوی دولت گفتند: «به جای تهدیدهای کلامی، رژیم ایران باید از تأسیسات نظامی و هسته ای خود محافظت کند، زیرا او تأثیر استراتژی بازدارندگی ایالات متحده در منطقه را به خوبی می‌داند».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای