آغاز محاکمه سرکرده‌های حوثی به اتهام کودتا و جاسوسی برای ایران

آغاز محاکمه سرکرده‌های حوثی به اتهام کودتا و جاسوسی برای ایران

یمن از فعالیت‌های خصمانه ایران به سازمان ملل شکایت کرد
سه شنبه, 7 ژوئيه, 2020 - 21:45
عدن: علی ربیع

محاکمه غیابی عبدالملک الحوثی سرکرده حوثی‌ها و ۱۷۴ رهبر این گروه به اتهام کودتا علیه دولت قانونی و جاسوسی برای نظام ایران، روز سه شنبه در دادگاه نظامی در شهر مأرب (شرق صنعا) برگزار شد.

در جلسه دادگاه، افراد مذکور به اتهاماتی از جمله «تأسیس سازمان تروریستی (انصارالله) زیر نظر فرماندهان نظامی حزب‌الله لبنان و سپاه پاسداران ایران، اقدام به کودتای مسلحانه علیه دولت و رئیس‌جمهور و به خطر انداختن استقلال و حاکمیت ملی کشور» محاکمه شدند.

دادستان نظامی همچنین الحوثی و رهبرانش را به «برقراری روابط غیرقانونی با ایران با هدف آسیب رساندن به وضعیت نظامی، سیاسی، دیپلماتیک و اقتصادی جمهوری یمن» متهم کرد.

علاوه بر این حوثی‌ها به «ارسال اطلاعات مربوط به امنیت ملی یمن و خلیج به تهران در ازای دریافت اسلحه‌های کیفی و استراتژیک، به خطر انداختن امنیت ملی یمن، تلاش برای آسیب رساندن به وحدت ملی برای از بین بردن جغرافیای مشروع یمن و آسیب رساندن به اقتصاد ملی» متهم شدند.

این دادگاه همچنین خواسته‌است تا الحوثی و دستیارانش در ۲۵ سپتامبر خود را به دادگاه معرفی کنند.

انتظار می‌رود، مطابق قانون یمن، علاوه بر تروریستی خواندن جنبش حوثی‌ها، دادگاه نظامی حکم اعدام الحوثی و سایر متهمان را صادر کند.

پیش از این، ۳۲ نفر از شبه نظامیان حوثی از جمله عبدالملک الحوثی سرکرده این گروه، در دادگاه کیفری در عدن به صورت غیابی محاکمه و به اعدام محکوم شدند.

در همین راستا، منابع رسمی گزارش دادند که دولت قانونی یمن ایران را متهم کرد با استفاده از کشتی‌های صیادی در آب‌های سرزمینی یمن برای شبه‌نظامیان حوثی سلاح، پهپاد و موشک‌های بالستیک قاچاق می‌کند.

دولت یمن همچنین ایران را متهم کرد که از کشتی‌های صیادی به عنوان پوششی برای ادامه عملیات قاچاق سلاح، مهمات، پهپاد و موشک‌های بالستیک به شبه‌نظامیان در یمن استفاد می‌کند.

شورای وزیران یمن در نشستی مجازی که شامگاه دوشنبه منعقد شد فعالیت‌های خصمانه ایران و اقدامات مکرر آن در آب‌های سرزمینی یمن از جمله صید بی‌رویه و آسیب رساندن به منابع آبزیان یمن، تیراندازی به سوی قایق‌های صیادی و ماهیگیران یمنی و استفاده از کشتی‌های صیادی برای قاچاق سلاح به شبه‌نظامیان حوثی را به شدت تقبیح و محکوم کرد.

 شورای وزیران دولت قانونی یمن خطاب به سازمان ملل و کشورهای عضو دائمی در شورای امنیت خواست تا این فعالیت‌های خصمانه ایران را محکوم و با اعمال فشار بر رژیم ایران آن را از ادامه این گونه فعالیت‌های خصمانه که حاکمیت یمن را نقض و امنیت و ثبات این کشور را تهدید می‌کند، بازدارند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای