تعهد پمپئو برای ممانعت از ارسال نفت ایران به حزب‌الله لبنان

تعهد پمپئو برای ممانعت از ارسال نفت ایران به حزب‌الله لبنان

پمپئو ایران را به ارسال محموله تسلیحاتی به حوثی‌ها متهم کرد
چهارشنبه, 8 ژوئيه, 2020 - 22:30
واشنگتن: ایلی یوسف

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا از تعهد کشورش نسبت به ممانعت از فروش نفت خام ایران به متحد خود حزب‌الله لبنان خبرداد.

پمپئو با اشاره به ضبط و توقیف یک محموله تسلیحاتی ایران به حوثی‌های یمن در ماه گذشته گفت: شورای امنیت باید تحریم تسلیحاتی ایران را تمدید کند. پمپئو همچنین ایران را به ارسال محموله تسلیحاتی به حوثی‌ها از جمله ۲۷ موشک بالستیک متهم کرد.

پمپئو روز چهارشنبه در جریان کنفرانس خبری در مقر وزارت خارجه آمریکا در واشنگتن، به امکان ارسال نفت ایران به لبنان اشاره کرد و گفت: واشنگتن اجازه نمی‌دهد به بزرگترین حامی حکومتی تروریسم در جهان پول برسد.

وی هشدار داد، در صورت در صورت توافق بیروت با تهران برای خرید نفت، از اعمال تحریم‌ها استفاده خواهد کرد.

پمپئو افزود: «انجام چنین کاری توسط آنها امری غیرقبول است؛ چون به‌طور حتم جزو اقلام تحریمی است و ما هرچه در توان داریم به کار می‌بندیم تا اطمینان پیدا کنیم که ایران نمی‌تواند در هیچ‌جا در منطقه از جمله به حزب‌الله نفت خام بفروشد».

حسن نصرالله روز گذشته، به دولت لبنان پیشنهاد داد تا نفت ایران را بخرد و از الگوی اقتصادی برای خودکفایی خود استفاده کند.

پمپئو با بیان این که آمریکا «همچنان با حزب‌الله لبنان به عنوان یک سازمان تروریستی» برخورد خواهد کرد، گفت: د صورتی که اصلاحات موفق شود و سیطره حزب‌الله کاهش یابد، حمایت آمریکا از لبنان و کمک به مردم لبنان برای تشکیل یک دولت مستقل ادامه خواهد یافت.

به گزارش رویترز، وی در ادامه بر «ضرورت تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران به منظور جلوگیری از بروز درگیری‌های بیشتر در خاورمیانه» تأکید کرد و گفت: کسی باور نمی‌کند که این کشور از آن برای اهداف مسالمت آمیز استفاده می‌کند.

پمپئو همچنین در بخش دیگری از این کنفرانس خبری به کشتن هشام الهاشمی تحلیلگر مسائل سیاسی و امنیتی عراق اشاره کرد و از دولت عراق خواست عوامل این جنایت هولناک را در پیشگاه عدالت مورد قضاوت قرار داده و به سرعت مجازات کند.

به گفته پمپئو، الهاشمی صدای خواسته‌های مردم عراق بود و بارها از سوی گروه‌های مسلح تحت حمایت ایران تهدید شده بود.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای