وزارت خارجه آمریکا به "الشرق الاوسط": موضع ما در لیبی ثابت است… فاصله ما با همه "گروه‌ها" یکسان است

وزارت خارجه آمریکا به "الشرق الاوسط": موضع ما در لیبی ثابت است… فاصله ما با همه "گروه‌ها" یکسان است

کارشناسان در گفتگو با الشرق الاوسط، از خشم واشنگتن از حضور مزدوران مسلح خبردادند
چهارشنبه, 8 ژوئيه, 2020 - 08:30

ایالات متحده آمریکا با بیان این‌که سیاست آن در قبال لیبی تغییر نکرده‌است، اعلام کرد از روند سیاسی و تلاش‌های بین‌المللی برای حل مناقشات به شیوه ای صلح‌آمیز حمایت می‌کند همچنین با همه مداخلات نظامی خارجی در لیبی و پشتیبانی طرف‌های خارجی مخالف است.

یک سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در پاسخ به "الشرق الاوسط" گفت که ایالات متحده هرگز موضع خود را در مورد بحران لیبی تغییر نداده‌است و به شدت در برابر مداخلات خارجی و شبه نظامیان مسلحی که از لیبی میدانی برای درگیری خود استفاده می‌کنند، ایستاده‌است.

این سخنگو اظهار کرد که ایالات متحده "همچنان نگران" مردم لیبی و تأثیر مناقشه ویرانگر بر غیرنظامیان و زیرساخت‌های شهری است. او تأکید کرد که بخش نفت به‌طور خاص باید عملیات خود را بدون مزاحمت از سوی شبه نظامیان مسلح از سر بگیرد.

وی افزود: "ما از پایان فوری مداخلات خارجی و قطع واردکردن مزدوران خارجی در درگیری لیبی حمایت می‌کنیم، زیرا در نهایت، مردم لیبی باید این بحران را از طریق مذاکرات سیاسی به رهبری سازمان ملل حل و فصل کنند و لازم است آتش بس فوری در چارچوب مذاکرات نظامی ۵ + ۵ به رهبری سازمان ملل متحد نهایی شود".

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا به پیمان برلین که مقرر داشت همه عملیات‌های نظامی تعلیق شود، اشاره کرد و گفت، همه طرف‌های درگیر در این نزاع باید به تعهداتی که در برلین ارائه داده‌اند عمل کنند، جلوی انتقال مداوم تجهیزات نظامی و جنگنده‌های خارجی به لیبی را بگیرند و به مقامات محلی اجازه دهند که به همه گیری کرونا بپردازند.

همان‌طور که الشرق الاوسط از منابع آگاه سیاسی آمریکا مطلع شده‌است، که دولت آمریکا نیروهای ارتش ملی لیبی را از لزوم متوقف کردن عملیات نظامی و شبه نظامیان مسلح خارجی که در تلاش برای خراب کردن روند سیاسی یا واردشدن در اقدامات بی‌ثبات کننده آگاه  کرده است.

آمریکا با اشاره به شبه نظامیان واگنر روسیه تاکید کرده‌است،  "با شبه نظامیان مسلح خارجی که تحریم‌های بین المللی را به خطر می‌اندازد، نباید مسامحه‌ای صورت گیرد".

وزارت خزانه داری ایالات متحده در سال ۲۰۱۷ تحریم‌هایی را علیه گروه واگنر روسیه و همچنین بر بنیانگذار و رئیس‌ آن دیمیتری اتکین اعمال کرده بود.

در این زمینه، جان آلترمن معاون رئیس مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌المللی، در مصاحبه با الشرق الاوسط، می‌گوید که ایالات متحده آمریکا در کنار یک جناح علیه دیگری در لیبی صف‌بندی نمی‌کند، بلکه از پروسه وساطتت که توسط سازمان ملل انجام می‌شود حمایت می‌کند، زیرا این کشور پیش از این به نفع قطعنامه‌های سازمان ملل متحد برای جلوگیری از تامین اسلحه برای هر یک از طرف‌های درگیر رای داده‌است.

از سوی دیگر، ایلی ابو عون، مدیر برنامه‌های خاورمیانه و شمال آفریقا در مؤسسه صلح ایالات متحده به الشرق الاوسط گفت که واشنگتن از حضور مزدوران و نیروهای خارجی در لیبی بسیار عصبانی است و به دلیل انتقال مزدوران سوری به لیبی از ترکیه ناراحت است.

 او اما کشورهای اروپایی را در بی‌توجهی به اوضاع لیبی از ابتدا مقصر دانست و گفت: این کشورها از حضور شبه نظامیان مسلح در لیبی، اقدامی برای حل این بحران نکرده‌اند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای