۷ هزار کودک پیکارجو قربانی حوثی‌ها شدند

۷ هزار کودک پیکارجو قربانی حوثی‌ها شدند

پنجشنبه, 9 ژوئيه, 2020 - 12:30
پیکارجویان حوثی در حال مانور نظامی در صنعاء (رویترز)
صنعاء: الشرق الاوسط

کودکان در صنعاء پایتخت یمن و شهرهای تحت کنترل شبه نظامیان حوثی باز مورد هدف آزار و اذیت حوثی ها قرار گرفتند. حقوق کودکان یمن توسط حوثی ها با اقداماتی همچون آدم ربایی و بازداشت و کلاس های آموزش فرقه گرایی و مشارکت اجباری در جنگ نقض می شود.

یک گزارش حقوقی که به تازگی منتشر شده گفته کودتاچیان حوثی بیش از ۷ هزار فرد زیر ۱۵ سال در صنعاء و صعده و ذمار و عمران را جذب کرده اند. سازمان دیده بان حقوق بشر و آزادی ها در یمن که شامل چند نهاد جامعه مدنی است گزارش یاد شده را منتشر کرده است.

این گزارش شامل آمار کودکانی است که در صنعاء و استان های تحت کنترل حوثی ها به زور تهدید و سلاح به عضویت گروه حوثی درآمده اند.

در این گزارش گفته شده که در کنار بخش های یاد شده آمار سربازگیری کودکان در استان حجه هم بالا است. شمار فراوانی از افراد در این استان فریب طرح فرقه ای حوثی ها را خورده اند. ۶۴ درصد کودکان همچنان در گروه حوثی پیکار می کنند. ۴۱۸ کودک توسط والدین به خانه بازگشتند.

گزارش خاطر نشان کرد در این میان، هزار و ۲۶۰ کودک پیکارجو کشته شده اند و ۲۵۳ نفر زخمی شده و ۳۷۱ نفر دیگر به اسارت درآمده اند. ۲۶۴ نفر از کودکانی که فریب حوثی ها را خورده و به جبهه های جنگ فرستاده شده اند مفقود الاثر هستند.

حدود یک هزار و ۸۲۲ کودک در استان عمران و یک هزار و ۶۲۸ کودک در استان صنعاء و هزار و ۵۴۰ کودک در استان ذمار و هزار و ۱۰۲ کودک در صعده (مرکز استقرار حوثی ها) و هزار و ۱۷ کودک در شهر صنعاء جذب گروه حوثی و به جبهه های جنگ فرستاده شده اند. گزارش این سازمان حقوق بشری در مورد اینکه چه بر سر این کودکان پس از پیوستن به حوثی ها در صنعاء آمده افزود «۱۰۳ نفر در جبهه های جنگ کشته و ۳۸ نفر زخمی شدند و ۱۱ نفر دیگر به اسارت ارتش ملی درآمدند. ۷۸ نفر به خانواده هایشان بازگشته و ۲۶ تن مفقود الاثر هستند و ۷۶۱ تن در صفوف کودتاچیان پیکار می کنند».

منابع محلی گفتند شبه نظامیان حوثی پس از حمله نظامی به الحزم در اوایل ماه آوریل کودکان را از روستاهای شهر الحزم مرکز استان جوف جمع کردند و پس از شست و شوی مغزی آنها را به جبهه های جنگ فرستادند.

چند نفر از افراد عشایر ناحیه ردمان در البیضاء به الشرق الاوسط گفتند حوثی ها رویکرد مشابهی در این منطقه در پیش گرفته و کودکان کم سن و سال را مجبور به شرکت در دوره های فرقه ای و نظامی کردند».

در این گزارش از سازمان های مدافع حقوق کودکان و حقوق بشری در منطقه و جهان خواسته شده تا با مستند سازی جنایت های حوثی ها علیه کودکان در یمن از آنان دفاع کنند.

یک دادگاه حوثی در هفته جاری جمیل قمعی ۱۶ ساله که در بازداشتگاه نگهداری می شود را به اتهام دروغین جاسوسی برای ائتلاف حامی دولت قانونی به ده سال زندان و سه سال نظارت پس از پایان حبس محکوم کرد.

گروه حوثی ها پس از حمله نظامی به ردمان کلاس های آموزش نظامی برای کودکان ۸ تا ۱۵ ساله برگزار کرده تا آنها را به جبهه های جنگ ارسال کند.

یک گزارش وزارت حقوق بشر یمن که پیشتر منتشر شد به بیش از ۹۰ هزار مورد نقض حقوق بشر از جمله قتل و ضرب و شتم توسط حوثی ها از سپتامبر ۲۰۱۴ تا ژانویه ۲۰۲۰ اشاره کرده است.

بنا به این گزارش ۳ هزار و ۴۹۸ کودک و هزار و ۲۳۲ زن از مجموع ۱۶ هزار و ۵۷۹ نفر کشته شده اند. ۵ هزار و ۷۴۸ کودک و ۴ هزار و ۹۷۹ زن از مجموع بیش از ۳۴ هزار و ۵۱۹ نفر مصدوم شده اند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای