جایگاه پیشگام سعودی برای تصدی ریاست «تجارت جهانی» خوش‌بینی‌آفرین است

جایگاه پیشگام سعودی برای تصدی ریاست «تجارت جهانی» خوش‌بینی‌آفرین است

کارشناسان به الشرق الاوسط: ریاست سازمان به تجربه اقتصادی الهام بخش برای مقابله با چالش‌های بین‌المللی محوری نیاز دارد
جمعه, 10 ژوئيه, 2020 - 19:30
موقعیت سعودی در اقتصاد جهانی صلاحیت آن را برای رهبری سازمان تجارت جهانی اثبات می‌کند (الشرق الاوسط)

آراء کارشناسان سعودی نشان می‌دهد که برخورداری سعودی از عناصر پیشگامانه و جایگاه والا در جهان، از جمله ریاست دوره ای گروه بیست، همچنین برنامه‌ریزی برای توسعه محلی، تجربه اقتصادی و مالی، عواملی هستند که باعث می‌شود نامزد سعودی برای ریاست سازمان تجارت جهانی به گزینه ای ایده‌آل تبدیل شود.

سعودی کاندیدای خود را در کنار ۷ رقیب دیگر برای ریاست سازمان تجارت جهانی اعلام کرد که بسیاری از متخصصان در مصاحبه با «الشرق الاوسط» نسبت به کسب این پست خوشبین هستند، زیرا این کشور علاوه بر عناصر داخلی و بین‌المللی از قدرت و دوام مالی و اقتصادی پیوسته برخوردار است و اهمیت آن به عنوان منبع انرژی و مروج برنامه‌های پشتیبان این مؤسسات بین‌المللی است.

سعودی اقدامات G20 را در زمان بسیار دشواری به پیش می‌برد، همزمان با آن همه گیر کرونا پیامدهای سنگین خود را بر روی اقتصاد، تجارت و بازارها در جهان پخش می‌کند. این گروه به ریاست پادشاهی عربی، همچنان در تلاش برای ارائه ابتکارات، راه حل‌ها و توصیه‌های خود برای نجات اقتصاد بین‌المللی است.

جزئیات بیشتر را در این گزارش بخوانید:


-چالش بارها

در این میان، ابراهیم العمر استاد دانشگاه اقتصاد به الشرق الاوسط گفت: سعودی با توجه به نقش برجسته و مهم خود در تجارت جهانی و تولید و صادرات انرژی و جریان‌های پولی بزرگ به پادشاهی و خارج از آن، جایگاه خود را در اقتصاد جهانی و مجامع بین‌المللی دارد.

العمر افزود: «شاخص‌ها سعودی را به سمت رهبری سازمان تجارت جهانی سوق می‌دهد». او اما می‌گوید امیدها برای با بهبود فضای تجارت جهانی همزمان با افزایش چالش‌های حمایتی، خودکفایی، افزایش هزینه‌ها و مالیات بر روی حرکت کالاها و خدمات و ظهور درگیری‌های بین‌المللی قوی، کاهش می‌یابد؛ بنابراین پادشاهی سعودی در صورت کسب این پست، بارهای سنگین را بر دوش خواهد کشید.


-تجربه بیست

از سوی دیگر، عبد الرحمن باعشن رئیس مرکز مطالعات اقتصادی الشروق به «الشرق الاوسط» گفت که توانایی‌ها و قابلیت‌های پادشاهی سعودی در بسیاری از زمینه‌ها از جمله رهبری آن در کارهای گروه بیست با وجود شرایط سخت و چالش‌هایی که همه گیر کرونا در سراسر جهان در اقتصاد، تجارت و بازارهای جهان به وجود آورده، قابل توجه است.

وی افزود: سعودی همچنان با حرفه ای گری از نظر راه حل‌ها و توصیه‌ها برای نجات اقتصاد بین‌الملل و همچنین مؤلفه‌های اقتصادی، جایگاه بالای آن در اقتصادها و بازارهای جهان رهبری این گروه را بر عهده دارد و این باعث می‌شود شایسته رهبری سازمان تجارت جهانی با خرد و قدرت باشد که این امر او را قادر می‌سازد با چالش‌های روبرو شود.

باعشن ادامه داد: «عجیب نیست که سعودی کاندیدای خود را در بین ۸ رقیب برای ریاست سازمان تجارت جهانی ارائه دهد، زیرا این کشور علاوه بر اهمیت آن در جهان و بازارهای جهانی و تجارت به عنوان منبع انرژی، موفقیت‌های مهمی در اجرای ابتکارات و اصلاحاتی که به اذعان سازمان‌های بین‌المللی باعث بهبود فضای کسب و کار و جذب سرمایه‌گذاری و تسهیل در حرکت زنجیره‌های تأمین شده‌است».


-ظرفیت بین‌المللی

از طرفی دیگر، فضل بن سعد البوعینین تحلیلگر اقتصادی و عضو هیئت مدیره انجمن مالی سعودی به الشرق الاوسط گفت که علیرغم موقعیت سیاسی و اقتصادی پادشاهی و روابط متمایز، پایدار و متعادل آن با جامعه بین‌المللی، توانایی رهبری سازمان‌های بین‌المللی، به خصوص با عضویت آن در گروه ۲۰، با این حال، در طول دهه‌های گذشته، از حق خود برای نامزدی جهت رهبری برخی از سازمان‌های مهم بین‌المللی استفاده نکرده‌است.

البوعینین افزود: «فکر می‌کنم دیدگاه خادم حرمین شریفین و ولیعهد وی ساز و کار فعالیت در سازمان‌های بین المللی و انتقال از عضویت به ریاست جمهوری را تغییر داده‌است و این یک حق قانونی و شایسته پادشاهی است».

به گفته البوعینین، معرفی نامزد از سوی پادشاهی برای ریاست سازمان تجارت جهانی برای اولین بار نشان دهنده تغییر در چشم‌انداز سعودی در معاملات خود با سازمان‌های بین‌المللی تأثیرگذار و رقابت برای تصدی سمت ریاست به جای عضویت است، که از نظر وی مهم است و منعکس کننده آرزوهای آینده پادشاهی و نقشی است که می‌خواهد در رهبری سازمان و مشارکت در اصلاح آن آن داشته باشد.

البوعینین تأکید کرد که پادشاهی به دلیل موقعیت سیاسی، اقتصادی و تجاری همچنین عمق تأثیرگذار اسلامی و عربی آن و عضویت در گروه بیست و موقعیت محوری در بخش انرژی، واجد شرایط برای رهبری سازمان تجارت جهانی است.

وی دربارهٔ صلاحیت و تخصص اقتصادی، تجاری و مالی گزینه سعودی، محمد التویجری وزیر سابق برنامه‌ریزی و مشاور فعلی دربار سلطنتی گفت: «علاوه برداشتن برنامه اصلاحات یکپارچه، چشم‌انداز سازمان به ویژه، اصلاحات جامع انجام شده توسط پادشاهی در طول سه سال گذشته از نظر سیاست‌ها، اقدامات اصلاحاتی و پیشرفت‌های مختلف در محیط‌های کاری، سرمایه‌گذاری، تجارت و اقتصادی و ریاست گروه ۲۰ این امکان را فراهم می‌آورد تا خروجی‌های این گروه را با ورودی‌های اصلاح طلب سازمان در رابطه با تجارت و سرمایه‌گذاری هماهنگ سازیم».


-تحول کیفی

از طرفی دیگر، صالح الحمیدان نماینده سعودی در سازمان بین‌المللی کار و تاجر به «الشرق الاوسط» اظهار می‌کند که اقدام برای معرفی کاندیدا توسط سعودی جهت تصدی سمت مدیرکل سازمان تجارت جهانی نشان دهنده یک تغییر اساسی و تحول کیفی است.

او افزود: با توجه به اینکه پادشاهی، عضو گروه بیست و رئیس دوره ای آن و یکی از اقتصادهای پیشرو در جهان است، این نامزدی یک تغییر عمده و نشانه حضور قدرتمند در سطح بین‌المللی است.

الحمیدان با اشاره به موقعیت سیاسی و جغرافیایی تأثیرگذار و جایگاه بین‌المللی مؤثر سعودی، اضافه کرد: همه اینها در کاندیداتوری دکتر محمد التویجری برای کسب بالقوه موقعیت نقش دارد. وزنی که این سازمان در تعادل روابط اقتصادی و تجاری بین کشورها، تنظیم مبادلات تجاری و تقویت شرایط آن اهمیت زیادی به آن می‌بخشد.


-تعامل وزارتی

از سوی دیگر، ماجد القصبی وزیر بازرگانی سعودی و سرپرست وزارت اطلاع‌رسانی ابراز امیدواری کرد تا این کشور مدیریت سازمان تجارت جهانی را برعهده بگیرد.

او در شبکه‌های اجتماعی اظهار کرد: «معرفی محمد بن مزید التویجری مشاور در دربار سلطنتی برای تصدی سمت مدیرعامل سازمان تجارت جهانی، نمایانگر احساس پادشاهی از نقش رهبری جهانی اش با توجه به ریاست فعلی گروه بیست است».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای