مواضع انتقادی لبنانی از تبدیل «ایاصوفیه» به مسجد.. الراعی: «شوکه شدیم»

مواضع انتقادی لبنانی از تبدیل «ایاصوفیه» به مسجد.. الراعی: «شوکه شدیم»

دوشنبه, 13 ژوئيه, 2020 - 07:00
بیروت: الشرق الاوسط

مقامات و شخصیت‌های لبنانی اعلام رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه برای تبدیل کاربری کلیسای ایاصوفیه در استانبول به مسجد را محکوم کردند.

بشاره الراعی سراسقف کلیسای مارونی لبنان در این باره اظهار کرد، «از انتشار حکم تبدیل موزه ایاصوفیه در استانبول به مسجد، شوکه شدیم».

وی افزود: «این تصمیم که با انتقادهای بین‌المللی روبرو شده‌است، در عوض، ارزش لبنان - همزیستی را نشان می‌دهد، جایی که احترام متقابل بین مسیحیان و مسلمانان در دین، فرهنگ، عقاید و مکان‌های عبادت متقابل است».

از سوی دیگر، هاکوب ترزیان (عضو ارمنی گروه وفادار به میشل عون رئیس‌جمهور لبنان) در حساب توییتری خود نوشت: «به دلیل عدم مهار این جنایتکار، سرزنش متوجه جامعه بین‌المللی و اروپایی است. ترکیه عثمانی در جنگ جهانی اول شکست خورد و حقوق مردم منطقه از جمله سرزمین‌ها و اماکن مقدس از آنها ستانده نشد و نتیجه آن: نسل‌کشی و جنایتکاری همچنان ادامه دارد و امروز قربانی یک کلیسا (ایاصوفیه) است».

در ادامه، وهبی قاطیشا نماینده مجلس از حزب نیروهای لبنانی، در حساب کاربری خود در توییتر، گفت: «ترکیه نیازی به گشایش مسجدی (ایاصوفیه) در کنار ده‌ها هزار مسجد قلمروی خود ندارد، بلکه نیاز به گشایش رئیس‌جمهور به تمدن‌های جهان دارد».

عماد واکیم از اعضای فراکسیون جمهوری قدرتمند در پارلمان لبنان نیز پرسید: «(ایاصوفیه) با مهندسی بیزانس، با سنگ‌های خود، با تاریخ کهن خود، یک کلیسای جامع خواهد ماند». او در حساب کاربری خود در توییتر اضافه کرد: «تبریک می‌گویم به دشمنی کل جهان متمدن، با تمام مذاهب و گرایش‌های آن، از جمله اسلام مومنانه. به خاطر دشمنی تمدن، فرهنگ و مردم تبریک می‌گویم».

همچنین عاطف مجدلانی نماینده مجلس لبنان از فراکسیون المستقبل خواستار اصلاح گناه علیه ایاصوفیه شد و گفت که «گناهی که اردوغان مرتکب شد تغییر هویت کلیسا (ایاصوفیه) است که بر احساسات همه مسیحیان به‌طور کلی و اعضای فرقه‌های شرقی به‌طور ویژه تأثیر می‌گذارد، زیراآنها نوادگان مؤمنانی هستند که این کلیسا را در قسطنطنیه ساخته‌اند».


نیشان انتقادات خود را دوباره مطرح کرد

در همین زمینه، نیشان درهروتیونیان روزنامه‌نگار، انتقاد خود از اردوغان، پس از اینکه او را قبلاً «عثمانی خبیث» توصیف کرده بود، دوباره مطرح و در برنامه تلویزیونی خود دربارهٔ قتل‌عام‌های عثمانی‌ها علیه جامعه ارمنی صحبت کرد.

وی در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: «من همچنان که تبدیل مساجد سویل (اشبیلیه) و کوردوبا (قرطبه) به کلیسا را محکوم کردم، امروز صدای من در کنار میلیون‌ها صدایی است که مخالف تبدیل کلیسای جامع ایاصوفیه به مسجد است».

 وی افزود: «تجاوز به مقدسات؛ مساجد و کلیساها محکوم است. تبدیل کلیسای (ایاصوفیه) به مسجد، شما را خلیفه مؤمنین نخواهد کرد»، او همچنین اردوغان را «خبیث» توصیف کرد.

خبرگزاری ملی لبنان روز پنجشنبه گزارش داد که دادسرای عمومی استیناف در بیروت، درهروتیونیان را ۸ اکتبر به دادگاه مطبوعات در بیروت فراخوانده است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای