نامزد سعودی رقابت برای تصدی ریاست «تجارت جهانی» را آغاز کرد

نامزد سعودی رقابت برای تصدی ریاست «تجارت جهانی» را آغاز کرد

التویجری برای ارائهٔ برنامه‌های خود وارد ژنو شد
چهارشنبه, 15 ژوئيه, 2020 - 13:30
محمد التویجری
ژنو: الشرق الاوسط

محمد التویجری نامزد سعودی امروز چهارشنبه کارزار رقابت برای تصدی ریاست سازمان تجارت جهانی را در کنار هفت کاندیدا از مصر، کنیا، نیجریه، بریتانیا، مکزیک، مولداوی و کره جنوبی را آغاز می‌کند.

محمد التویجری کاندیدای سعودی امروز برای شرکت در نشست‌های شورای عمومی سازمان تجارت جهانی و ارائهٔ چشم‌انداز و برنامه‌های خود وارد ژنو شد.

این انتخابات در پی کناره‌گیری روبرتو آزودو رئیس برزیلی سازمان تجارت جهانی از منصب خود یک‌سال قبل از پایان دورهٔ ریاستش برگزار می‌شود.

طبق گزارش رسمی، التویجری روز جمعهٔ پیش رو به پرسش‌های کارشناسان و مسئولان در این سازمان پاسخ می‌دهد، دیگر کاندیداها نیز روزهای ۱۵ و ۱۷ ژوئیه به ارائهٔ چشم‌اندازهای خود می‌پردازند.

اولویت‌های مدیرکل بعدی سازمان تجارت جهانی، بازگرداندن اعتماد و اعتبار این سازمان، فعال سازی مجدد برنامه مذاکره آن که به بن‌بست رسیده‌است و ایجاد سیستم حل اختلاف خواهد بود.

دولت سعودی (۷ ژوئیه)، محمد التویجری وزیر پیشین اقتصاد این کشور را برای تصدی ریاست سازمان تجارت جهانی معرفی کرد.

سعودی در ۷ ژوئیه از کاندیداتوری التویجری برای تصدی منصب ریاست سازمان جهانی خبر داده بود.

ریاض بر ضرورت ایجاد سیستم چندجانبه گرایی تجاری و نقش کلیدی سازمان تجارت جهانی در این سیستم تأکید کرد و گفت که ایجاد یک نظام مقتدر، گشایش تجاری کنونی را بر پایه مقررات نظام تجاری چندجانبه گرا تقویت می‌کند.

سعودی همچنین بر اهمیت نقش کلیدی سازمان تجارت جهانی برای تنظیم، اجرای مقررات و قوانین تجارت بین‌المللی، نظارت و توسعه اقتصادی و تجاری بین‌المللی تأکید کرد.

محمد التویجری مشاور دربار سلطنتی و نامزد سعودی برای سمت ریاست سازمان جهانی تجارت، با کوله‌باری از سابقه و تجربه اثبات شده، به ویژه در زمینه‌های مالی، سرمایه‌گذاری و برنامه‌ریزی است.

التویجری موفق به اخذ مدرک کارشناسی ارشد با مدال افتخار در مدیریت بازرگانی از دانشگاه ملک سعود در سال ۱۹۹۸ شده‌است. او پست‌های مدیریتی بسیاری همچون وزیر اقتصاد و برنامه‌ریزی سعودی را در کارنامه خود دارد.

علاوه بر این، التویجری عضویت در شورای وزیران و شورای امور اقتصادی و توسعه از سال ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۰، همچنین تصدی سمت معاون وزیر اقتصاد و برنامه‌ریزی، دبیرکلی کمیته دارایی در دربار سلطنتی از سال ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۷، معاونت ریاست هیئت مدیره صندوق توسعه ملی و ریاست برنامه تحول ملی و ایجاد مشارکت استراتژیک در چندین کشور را در سابقه خود ثبت کرده‌است.

وی پیش از این علاوه بر عضویت در هیئت مدیره آرامکو و صندوق سرمایه‌گذاری ملی، سمت ریاست اداره کل آمار را نیز بر عهده داشته‌است.

در لیست نامزدهای رقیب برای تصدی سمت مدیرکل سازمان تجارت جهانی همچنین نام یک نامزد عرب دیگری از مصر به نام عبدالحمید ممدوح به چشم می‌خورد، او یک مذاکره کننده تجاری قدیمی و وکیل مستقر در ژنو است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای