طرح جامع دولت عراق برای کنترل گذرگاه‌های مرزی 

طرح جامع دولت عراق برای کنترل گذرگاه‌های مرزی 

وعده الکاظمی برای محدودکردن سلاح، بازگرداندن اعتبار دولت و برگزاری انتخابات
پنجشنبه, 16 ژوئيه, 2020 - 06:30
بغداد: فاضل النشمی

سفر مصطفی الکاظمی نخست‌وزیر عراق به استان جنوبی بصره و برگزاری نشست کابینه دولت در آن، علاوه بر بازدید از بنادر و گذرگاه‌های مرزی، یک بسته از پیام‌های مربوط به امنیت، حاکمیت قانون، اقتصاد و سیاست را به همراه داشت.

به نظر می‌رسد عالی‌ترین مقام اجرایی کشور عمداً این پیام‌ها را از بصره دارای تنها بندر در این کشور، تأمین کننده منبع غذایی ملی و ثروتمندترین استان با توجه به وجود بزرگترین میادین نفتی در منطقه و جهان، ارسال کرده‌است.

سفر الکاظمی به بصره در قالب بازدیدهای وی برای آشنایی نزدیک با مشکلات و چالش‌های پیش روی این استان‌ها انجام می‌شود، به طوری که وی این هفته از استان‌های دیالی و کربلا بازدید کرده بود.

الکاظمی در نشست خبری در بصره گفت: «سلاح باید در انحصار نیروهای دولتی باشد و بنادر و گذرگاه‌های مرزی نیز می‌بایست تحت کنترل قانون و نه افراد فاسد باشد».

وی همچنین وظیفه دولت را در رابطه با «حل بحران اقتصادی و بهداشتی کشور و ایجاد زمینه مناسب برای انجام انتخابات عادلانه» عنوان کرد.

الکاظمی در سفر بصره از بندر ام قصر و گذرگاه مرزی سفوان در مرز با کویت نیز بازدید کرد.

این بازدید در چارچوب کمپین مبارزه با فساد در گذرگاه‌های مرزی و تکمیل روند هفته گذشته در گذرگاه مندلی در استان دیالی، برای رفع هرج و مرج اداری و فساد در مرزهای عراق بر اثر نفوذ شبه نظامیان، احزاب و گروه‌ها صورت می‌گیرد.

الکاظمی بر لزوم حمایت از گمرکات در بنادر از سوی نیروهای نظامی و جلوگیری از ورود غیرقانونی و زورمدارانه هر گروه و طرفی به این بنادر و گذرگاه‌ها تأکید کرد.

او با اشاره به صدور فرمان تغییر نیروی امنیتی گذرگاه‌ها و بنادر بصره گفت «همه تحت نظارت قرار دارند و ما اطلاعاتی از افراد فساد در بنادر داریم که به زودی از قانوناً مورد پیگرد قرار خواهند گرفت».

نخست‌وزیر عراق هفته گذشته که برای بازدید از گذرگاه مرزی مندلی با ایران به این منطقه رفته بود، به نیروهای نظامی این کشور اجازه تیراندازی به سوی افرادی که به شکل غیرقانونی از مرز عبور می‌کنند، را داده بود.

الکاظمی تأکید کرد: «بنادر یکی از مهم‌ترین گذرگاه‌های مرزی در همه کشورهای جهان به‌شمار می‌رود و از پایه‌های اساسی اقتصاد است که باید برای توسعه و پیشرفت آن، برنامه‌ها و طرح‌های لازم تدوین شود».

نخست‌وزیر عراق اظهار کرد: «عراق امروز با بحران مالی و اقتصادی دست به گریبان است و مهم‌ترین درآمدهای مالی غیرنفتی که می‌تواند خزانه دولت را مورد حمایت قرار دهد، بنادر و گمرکات است».

او ضمن اذعان به چالش بزرگ در رابطه با گذرگاه‌ها گفت: «اکنون فرصت لازم برای اعمال قانون و نظم در این گذرگاه‌ها فراروی دولت قرار دارد».

در جلسه کابینه عراق در بصره همچنین انعقاد قرارداد بزرگ آب شرب بصره که از راهبردی‌ترین پروژه‌های عراق است تصویب و اجرای آن آغاز شد.

کمبود آب آشامیدنی سال گذشته منجر به مسمومیت و انتشار بیماری‌هایی مانند حصبه و اسهال در میان صدها نفر از ساکنان بصره شد و موجی از اعتراضات علیه مقامات را برانگیخت.

از سوی دیگر، ستاد عملیات مشترک عراق از تهیه طرحی کامل برای به دست گرفتن کنترل همه گذرگاه‌های مرزی عراق خبر داد.

این ستاد با صدور بیانیه ای تأکید کرد که در هماهنگی با سازمان گذرگاه‌های مرزی، پس از به دست گرفتن کنترل گذرگاه‌های مرزی مندلی (سومار) و منذریه (خسروی)، به دستور فرمانده کل نیروهای مسلح طرحی برای سلطه کامل همه گذرگاه‌های مرزی و تأمین امنیت حریم گذرگاه‌ها و اجرای قانون در نظر گرفته شده‌است.

این ستاد افزوده‌است که در این راستا ستاد عملیات بصره مأمور به دست گرفتن کنترل گذرگاه مرزی شلمچه با ایران و گذرگاه مرزی سفوان با کویت شده‌است.

در این بیانیه آمده‌است که نیروی دریایی عراق نیز مأمور به دست گرفتن کنترل گذرگاه‌های دریایی در بندر ام قصر شمالی، میانی و جنوبی شده و برای انجام این مأموریت نیروهای بیشتری نیز به این مناطق اعزام شده‌است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای