هشدار آلمان به ترکیه: تا زمانی که مساله زندانیان آلمانی حل نشود روابط دو جانبه مثل سابق نمی شود

هشدار آلمان به ترکیه: تا زمانی که مساله زندانیان آلمانی حل نشود روابط دو جانبه مثل سابق نمی شود

آلمان صدور حکم زندان برای یک خبرنگار ترک تبار آلمانی را رد کرد
یکشنبه, 19 ژوئيه, 2020 - 08:00

دولت آلمان به آنکارا هشدار داد «تا زمانی که مساله زندانیان آلمان در ترکیه حل نشود موانع در مسیر عادی سازی روابط برقرار است».


اظهارات وزارت امور خارجه آلمان پس از آن مطرح می شود که دادگاهی در ترکیه دنیز یوزل خبرنگار ترک تبار ساکن آلمان را به یک سال و ۹ ماه حبس محکوم کرد.


یوزل خبرنگار روزنامه دی ولت است. اتهام او ترویج پروپاگاندای تروریستی حزب کارگران کردستان عنوان شده است. فعالیت این حزب در ترکیه ممنوع است. اتهامات دیگری علیه او مطرح شده و قاضی دادگاه گفت که مورد بررسی قرار خواهند گرفت. این اتهامات شامل توهین به رجب طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه می شوند.


هایکو ماس وزیر خارجه آلمان در بیانیه ای گفت «رای دادگاه حامل پیام نادرست است. انجام تحقیق بیشتر به نظر من غیر قابل درک است». ماس افزود «حکم دادگاه نشان داد که ما در زمینه احترام و دفاع از آزادی مطبوعات و آزادی بیان همچنان اختلافات گسترده با هم داریم».


ماس خاطر نشان کرد «رای دادگاه به اعتماد سازی دو جانبه از طریق اجرای قانون در ترکیه کمک نمی کند». 


او ضمن اشاره به وجود «شماری از اتباع آلمان در بازداشتگاه های ترکیه» افزود «اتهامات دستکم برخی از آنها قابل فهم نیست». 


ماس خواستار «حل این مسائل» توسط ترکیه شد و افزود « تا زمانی که مساله زندانیان آلمانی حل نشود روابط دو جانبه و روابط بین ترکیه و اتحادیه اروپا مثل سابق نمی شود».


سخنگوی وزارت امور خارجه آلمان هفته پیش گفت «۶۱ تبعه آلمان در بازداشتگاه های ترکیه نگهداری می شوند. اتهام این افراد شامل جاسوسی و اقدامات تروریستی و موارد دیگر است. با دولت ترکیه درباره پرونده حقوق بشر و آزادی مطبوعات در این کشور گفتگو می کنیم».


پس از صدور حکم دادگاه یوزل در مقاله ای که در روزنامه دی ولت منتشر شد گفت دادگاه استانبول که به حبس او رای داد چاره ای جز این کار نداشت چون اردوغان بیش از یکبار گفته بود که من «جاسوس تروریستی» هستم.


او افزود «اگر در دادگاه بیگناه شناخته می شدم آن گاه اردوغان محکوم می شد چون او کاری کرده که افترا زدن جرم شناخته شود».


یوزل دستگاه قضا در ترکیه را «تاسف بار» خوانده چون از استقلال برخوردار نیست.


او در ادامه مقاله خاطر نشان کرد «رای دادگاه سیاسی است. بازداشت من هم با انگیزه سیاسی انجام شد و بعد از آن نیز با من مثل گروگان رفتار کردند و مرا بر خلاف قانون در زندان انفرادی گذاشتند. شرایط آزادی نیز سیاسی بود».


یوزل در فوریه ۲۰۱۷ در ترکیه بازداشت شد. او در آن زمان خبرنگار روزنامه دی ولت در ترکیه بود. اتهام یوزل جاسوسی برای دستگاه اطلاعات آلمان عنوان شد. او بعد از آزادی اش گفت که در زندان انفرادی شکنجه شده است.


دولت آلمان به بازداشت یوزل اعتراض و وزیر خارجه وقت آلمان سیگمار گابریل سفیر ترکیه را احضار کرد. یوسل یک سال بازداشت بود. او در فوریه ۲۰۱۸ آزاد شد و به آلمان رفت با این حال به صورت غیابی محاکمه شد.


یوزل همچنین در این مقاله نوشته که به دلیل کار خبرنگاری بازداشت شد اما رای دادگاه برایش مهم نیست.


او اشاره کرد «اردوغان در گفتگو با وزیر خارجه وقت آلمان (گابریل) در اوایل ۲۰۱۸ گفته که به شرطی اجازه آزادی مرا می دهند که فورا از ترکیه خارج شوم». 


او افزود «من در ابتدا این پیشنهاد را رد کردم اما بعد پذیرفتم و اکنون آزاد شدم. به رغم آزادی افسوس می خورم چون مردم ترکیه گرفتار نظام مستبد و جنایتکار هستند».


او توضیح داد «من آزاد هستم اما صدها نفر از خبرنگاران و گروه های دیگر به دلایل سیاسی زندانی و از آزادی محروم هستند».


 


 


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای