خانواده‌های قربانیان بمب‌گذاری آمیا «خواستار اجرای عدالت» هستند

خانواده‌های قربانیان بمب‌گذاری آمیا «خواستار اجرای عدالت» هستند

این اتفاق ۲۶ سال پیش رخ داده و ایران عامل اجراکنندهٔ آن معرفی شده‌است
دوشنبه, 20 ژوئيه, 2020 - 06:00
بوئنوس آیرس - لندن: الشرق الاوسط

خانواده‌های قربانیان انفجار بمب در مرکز یهودیان آمیا در بوئنوس آیرس آرژانتین در ۱۸ ژوئیه ۱۹۹۴، در رابطه با «اعمال ناپسندی که بدون مجازات مانده‌اند»، خواستار اجرای عدالت شدند. ایران متهم به طراحی این حمله است؛ حمله ای که باعث کشته شدن ۸۵ نفر و زخمی شدن ۳۰۰ نفر شد.

در کلیپ ویدئویی که روز گذشته، در شبکه اجتماعی فیس بوک منتشر شده‌است، سازمان (Memoryia Activa) دربرگیرنده این خانواده‌ها، «سرپوش گذاشتن» دولت که «همیشه در خدمت مصونیت از مجازات بوده‌است» را محکوم کرد.

 این سازمان اظهار کرد که اعضای دولت فعلی به رهبری آلبرتو فرناندز، نمایندگان این سازمان را پذیرفته و تأکید کردند که آنها با بازسازی وزارتخانه مربوطه، موضوع این سازمان را در دستور کار خود قرار داده‌اند تا جدی تر دنبال شود.

این سازمان اظهار کرد: «اگرچه به نظر ما این پیشنهاد مثبت است، اما ما هنوز هیچ پیشرفتی در این زمینه ندیدیم. ما همچنین می‌دانیم که پرونده آمیا ۲۶ سال را بدون مجازات گذراند و نمی‌توان آن را به تعویق انداخت».

پیش از این، رئیس دولت آرژانتین از این حمله یاد کرده بود. وی در توییتی در ساعت ۰۹:۵۳، زمان حمله در ۱۸ ژوئیه ۱۹۹۴، به ساختمان مؤسسات یهودیان در آرژانتین با یک کامیون حامل مواد منفجره نوشت: «برای بزرگداشت ۸۵ قربانی این حمله (...) جستجوی حقیقت و عدالت یک ضرورت اخلاقی است که باید همه ما را در برابر مصونیت از مجازات متحد کند».

آرژانتین حمله را به مقامات ارشد سابق ایران نسبت داده‌است. در میان آنها اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس‌جمهور پیشین و «حزب‌الله» لبنان، فرضیه ای که رهبران آرژانتین و اسرائیل از آن حمایت می‌کنند. با این حال، تحقیقات قضایی پس از یک سری شکایت، و پس از ۲۶ سال حمله، در هم تنیده شد. در خونین‌ترین حمله در تاریخ آرژانتین هیچ مظنونی دستگیر نشده‌است. آرژانتین بزرگترین جامعه یهودیان در آمریکای لاتین با حدود ۳۰۰ هزار نفر جمعیت را در خود جای داده‌است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای