پرسش‌های آمریکایی دربارهٔ مسیر هواپیمای ایران و محموله آن

پرسش‌های آمریکایی دربارهٔ مسیر هواپیمای ایران و محموله آن

این امر به دلیل عبور آن از پایگاه التنف در شرق سوریه مطرح شده‌است… اعتراض تهران به سازمان ملل متحد… بمباران‌های شدید در جولان
جمعه, 24 ژوئيه, 2020 - 23:45

منابع دیپلماتیک غربی سؤالاتی دربارهٔ دلایل عبور هواپیمای ایرانی «ماهان» بر فراز پایگاه آمریکایی «التنف» در گوشه مرزهای سوریه - عراق - اردن و حمل محموله ای مورد استفاده «سپاه پاسداران» مطرح کرده‌اند.

این هواپیما پیش از این به دلیل حمل تجهیزات نظامی از «سپاه» به شبه نظامیان تهران در سوریه و لبنان، در لیست تحریم‌های آمریکا و بین‌المللی قرار گرفته بود.

این منابع اظهار کردند: هواپیمایی غیرنظامی به‌طور کلی از حریم هوایی شرق فرات و پایگاه التنف عبور نمی‌کند، زیرا این پایگاه در اختیار عملیات نظامی ائتلاف بین‌المللی علیه «داعش» به رهبری آمریکا است.

«مواضع ایرانی» در حومه شهر دیرالزور، نزدیک به التنف، در روزهای اخیر مورد هدف حملات اسرائیل قرار گرفته‌است. روز گذشته نیز پس از بسته شدن فضای هوایی این فلات توسط اسرائیل جهت آمادگی برای تشدید احتمالی، انفجارهای شدید حومه شهر قنیطره در جولان را لرزاند.

فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا روز گذشته تأکید کرد که یکی از هواپیماهای F-15 آن در پنجشنبه شب-جمعه، هنگام نزدیک شدن به هواپیمای ایرانی بر فراز سوریه، در نزدیکی پایگاه آمریکایی، «مأموریت معمول هوایی» انجام داده‌است.

 وی افزود: در این خصوص روند «رصد بصری» از فاصله یک هزار متری «مطابق با استانداردهای بین‌المللی» صورت گرفته‌است.

او افزود: «به محض اینکه فرمانده (F-15) هواپیما را به عنوان هواپیمای مسافربری (ماهان) شناسایی کرد، با احتیاط کامل از هواپیما دور شد».

ایران در ابتدا اسرائیل را به تلاش برای رهگیری هواپیما متهم کرد و سپس انگشت اتهام را سمت آمریکا نشانه رفت. این هواپیما بدون مشکل در بیروت فرود آمد. تهران روز جمعه به سازمان ملل و سازمان بین‌المللی هواپیمایی غیرنظامی اعتراض کرد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای