آغاز ادای مناسک حج؛ زائران فردا به عرفات می‌روند

آغاز ادای مناسک حج؛ زائران فردا به عرفات می‌روند

رئیس کمیته امنیت: هیچ نگرانی در مورد امنیت نداریم.. روش‌هایی را برای اجرای آسان مناسک اعمال می‌کنیم
سه شنبه, 28 ژوئيه, 2020 - 22:30

پس از رسیدن تمام کاروان‌ها به بخش قرنطینه در مکه مکرمه، حجاج بیت الله الحرام امروز چهارشنبه ادای مناسک حج خود را با صعود به مشعر منا آغاز می‌کنند.

همزمان با ادامه اقدامات امنیتی قبل از شروع مناسک و تشدید رویه‌ها برای جلوگیری از ویروس کرونا، سپهبد خالد الحربی مدیرکل امنیت عمومی و رئیس کمیته امنیت حج گفت که «پادشاهی عربی سعودی آمادگی کامل و تجربه کافی را برای مدیریت هر موقعیتی دارد و هیچگونه نگرانی در مورد تغییرات جوی ندارد. تنها خطری که امسال روی آن کار می‌کنیم، خطر ابتلا به بیماری همه گیر کرونا است و اینکه چگونه امنیت زائران را برای انجام مراسم با سهولت تضمین کنیم».

الحربی اضافه کرد: پادشاهی یکی از کشورهایی است که بیشترین دانش را در مدیریت اجتماعات و دستیابی به امنیت آنها دارد در حالی که حج بزرگترین گردهمایی جهان است و هیچ جمعی در حال یا آینده مانند گردهمایی حج برگزار نمی‌شود، زیرا زائران در یک روز و در ساعات مشخص با یک هدف دیدار می‌کنند.

مدیرکل امنیت عمومی ضمن تمجید از همکاری مردم در مکه مکرمه در همراهی با دستورالعمل‌ها ابراز کرد: ۱۴ مورد تخلف از سازمان‌های برگزارکننده حج با ملیت‌های مختلف رصد و مجازات‌هایی بر آنها اعمال شد.


روز ترویه

زائران روز ترویه را در منا می‌گذرانند، که هشتمین روز ذو الحجه است (مطابق با امروز)، علت نام گذاری این روز، بدان جهت است که در منا و عرفات آب وجود ندارد و حاجیانی که قصد وقوف در منا و عرفات را دارند، باید از مکه برای خویش آب تهیه کنند و به همراه خود ببرند. در این روز، زائران به منا می‌روند و بدون جمع بستن نمازها، برای دعا و تضرع اقامت شبانه می‌کنند.

زائران بعد از وقوف در سطح عرفات در نهم ماه ذو الحجه، صبح روز دهم ذو الحجه به منا برمی گردند و سپس در مزدلفه اقامت می‌کنند.


فردا… عرفه

زائران خانه خدا فردا (پنجشنبه) در سطح عرفات خواهند بود. این روز یکی از بهترین روزها محسوب می‌شود، زیرا یکی از ۱۰ روز با فضیلت ذو الحجه است.


مکانیزم طواف

ریاست عمومی مسجد الحرام و مسجد نبوی (ص) اطلاع‌رسانی از طریق بیلبوردها و پوسترها در مطاف، راهروها و ورودی‌ها و راهنمایی حجاج برای فاصله گذاری اجتماعی را به عنوان بخشی از برنامه پیشگیرانه مربوط به زیارت حج امسال را با هماهنگی و همکاری با وزارت حج و عمره و فرماندهان امنیتی به پایان رساند.

آژانس امور فنی و خدماتی و مدیریت تردد در مسجد الحرام، ۶۶۰ وسیله نقلیه برقی با واگن دستی برای زائران مکه آماده کرده‌است.

تولیت مسجد الحرام و مسجد النبی همچنین برای هر زائر یک سجاده نماز جداگانه بسته‌بندی شده و استریل شده ارائه می‌دهد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای