مسلمانان عید قربان را جشن گرفتند؛ آغاز مراسم رمی جمرات

مسلمانان عید قربان را جشن گرفتند؛ آغاز مراسم رمی جمرات

حضور در عرفات همراه با پایبندی چشمگیر به پروتکل‌های بهداشتی
جمعه, 31 ژوئيه, 2020 - 10:30
برخی از زائرانی که دیروز به کوه رحمت در عرفات رسیدند (AP)

در حالی که امروز مسلمانان عید قربان را جشن گرفتند، زائران حرم الهی پس از رفتن از عرفات (بزرگترین رکن حج) به مزدلفه، سحرگاه امروز مراسم «تشریق» در منا را با رمی جمرات هفت‌گانه آغاز کردند.

حرکت و تردد مهمانان الهی مطابق برنامه پیش‌بینی شده، یکدست و روان بوده‌است.

در همنی رابطه، شاهزاده خالد الفیصل مشاور خادم حرمین شریفین، امیر منطقه مکه مکرمه، رئیس کمیته مرکزی حج اعلام کرد که تعداد نیروی انسانی در حج «استثنایی» سال جاری با وجود تعداد محدود زائران، ۶۰ هزار نفر در همه بخش‌ها است.

شاهزاده خالد الفیصل گفت: پروژه جدید فرودگاه حج و عمره در الفیصلیه در مکه المکرمه نزدیک به مشعر عرفات مخصوص حج و عمره خواهد بود و زیر نظر فرودگاه ملک عبدالعزیز در جده خواهد بود.

الفیصل در مصاحبه ای که روز گذشته از کانال MBC پخش شد، به برنامه‌ها و پروژه‌های جدید در اماکن مقدس اشاره و تأکید کرد: «بخشی از طرح جدید اقامت در منا امسال و سال آینده برای ۴۰ هزار زائر اجرا می‌شود».

در این باره، محمد بنتن وزیر حج و عمرهٔ سعودی از موفقیت وصول حاجیان به مشعر عرفات طبق پروتوکل‌های بهداشتی تعیین شده از سوی وزارت بهداشت خبر داد.

او گفت: حاجیان در وقت تعیین شده به مسجد نمره در صحرای عرفات رسیدند و نمازهای ظهر و عصر را ادا کرده و به خطبهٔ عرفه گوش فرادادند، همچنین پیش از آن خیمه‌هایی ویژهٔ حاجیان در صحرای عرفات تدارک دیده شده بود که در آن فاصله‌گذاری اجتماعی رعایت شده بود.

حجاج پس از گذراندن روز نهم ذوالحجه در صحرای عرفه و عبادت در آن و گذراندن شب در مزدلفه و انجام رمی جمره کبری در منا در اولین ساعات صبح امروز، در میان تدابیر پیشگیرانه و خدمات گسترده به مسجد الحرام رفته و طواف افاضه را انجام دادند.

از سوی دیگر، شیخ عبدالله المنیع خطیب عرفه در این خطبه گفت: «ما از رفتار مثبت همه مسلمانان در همراهی با اقدامات دولت برای محافظت از آنها در برابر شیوع این بیماری همه گیر با اقداماتی که منجر به حفاظت از مکه و مدینه می‌شود، تشکر می‌کنیم».

در این میان، محمد العبدالعالی سخنگوی وزارت بهداشت اعلام کرد وضعیت سلامتی حجاج بیت الله الحرام مطلوب بوده و تاکنون هیچ بیماری خطرناکی در میان آنان مشاهده نشده‌است.

او توضیح داد که وزارت بهداشت در موسم حج امسال مراکز بهداشتی مختلفی را در مشاعر مقدسه آماده خدمات رسانی ساخته‌است.

در همین راستا، سرهنگ دوم طلال الشلهوب سخنگوی فرماندهی نیروهای امنیتی انتظامی حج اعلام کرد که نیروهای امنیتی در چارچوب دستورالعمل ویژه ای، برای پایبندی به تدابیر احتیاطی و پیشگیرانه به منظور مقابله با شیوع ویروس کرونا، با کسانی که بدون مجوز وارد مشاعر مقدسه شوند برخورد می‌کنند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای