اولین نیروگاه صلح آمیز هسته ای در امارات راه اندازی شد

اولین نیروگاه صلح آمیز هسته ای در امارات راه اندازی شد

نیروگاه براکه ۲۵ درصد برق امارات را تامین می کند
یکشنبه, 2 اوت, 2020 - 19:00
نیروگاه براکه توسط کنسورسیومی به ریاست شرکت کره ای کپکو با هزینه ۲۴ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار ساخته شد (الشرق الاوسط)

دولت امارات روز شنبه (۲ اوت) گفت اولین نیروگاه هسته ای این کشور برای کاربرد صلح آمیز و تولید برق به بهره برداری رسید.


راه اندازی و تعمیر سایت های نیروگاه هسته ای براکه توسط شرکت انرژی هسته ای نواه در امارات انجام شد.


شیخ خلیفه بن زاید آل نهیان رییس امارات گفت «نیروهای ملی امارات موفق به راه اندازی اولین سایت انرژی هسته ای در جهان عرب شدند. این نیروگاه کاربرد صلح آمیز دارد و راه اندازی آن دستاورد و مایه افتخار ما به شمار می رود. اینک مهم ترین لحظه در فرآیند برنامه هسته ای امارات برای کاربرد صلح آمیز است».


او ضمن اشاره به موفقیت اخیر دولت امارات و پرتاب «کاوشگر و مریخ نورد امید» افزود «امارات با تلاش متخصصان داخلی گام های حساب شده در مسیر معرفت شناسی در تمام زمینه ها برمی دارد».


او خاطر نشان کرد «خوشبختانه این دستاوردها همزمان شد با پنجاه سالگی امارات متحده عربی. دولت امارات بر این باور است که سرمایه گذاری در علم و تکیه بر توانمندی جوانان کلید موفقیت در کارزار ساختن آینده است».


شرکت نواه در فوریه مجوز راه اندازی اولین سایت نیروگاه براکه را کسب کرد و در ماه مارس عملیات بارگذاری سوخت هسته ای توسط نواه انجام شد و نواه و شرکت کره ای کپکو توافقنامه  ۲۴ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلاری برای  آزمایش های جامع برای تامین امنیت آن امضا کردند.


نیروگاه براکه در غرب ابوظبی است. 


این نیروگاه چهار سایت هسته ای برای تولید انرژی هسته ای برای کابرد مسالمت آمیز دارد. این چهار سایت در ابتدای راه اندازی حدود ۲۵ درصد برق امارات را تامین می کنند که منجر به کاهش سالانه حدود ۲۱ میلیون تن گاز گلخانه ای می شود. این رقم معادل جمع آوری ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار خودرو در این کشور است.


عبد الفتاح السیسی رییس جمهور مصر گفت «راه اندازی نیروگاه براکه دستاورد جدیدی است که به دستاوردهای امارات اضافه می شود».


او افزود «نیروگاه هسته ای براکه تجلی رویای دیرینه امت عربی برای کسب برتری و موقعیت ویژه در تمام عرصه های بشردوستانه است».


شیخ محمد بن راشد آل مکتوم معاون رییس امارات و حاکم دبی گفت «امروز اعلام می کنم دولت امارات موفق به بهره داری اولین نیروگاه هسته ای برای توسعه انرژی صلح آمیز در جهان عرب شد. نیروگاه هسته ای براکه در ابوظبی است».


او افزود «فرآیند بارگذاری و آزمایش های جامع و راه اندازی سایت توسط متخصصان با موفقیت انجام شد».


شیخ محمد بن زاید آل نهیان ولیعهد ابوظبی و جانشین فرمانده کل نیروهای مسلح در توییتی گفت «یک جهش مهم در حوزه انرژی امارات و گام مهم برای توسعه پایدار توسط متخصصان داخلی محقق شد».


او افزود «اولین سایت نیروگاه هسته ای براکه طبق استانداردهای بین المللی آغاز به کار کرد».


شرکت انرژی هسته ای امارات گفت «در ابتدا باید سایت اول به شبکه برق کشور وصل شود و اپراتورها به طور تدریجی ظرفیت تولیدی نیروگاه را بالا می برد. وقتی این فرآیند ظرف چند ماه آینده تکمیل شود نیروگاه با ظرفیت حداکثری برق تولید می کند. این برق برای رشد اقتصادی و شکوفایی اجتماعی امارات در دهه های آینده مورد استفاده قرار خواهد گرفت».


محمد الحمادی مدیر اجرایی شرکت انرژی هسته ای امارات گفت «نیروگاه هسته ای براکه محرک رشد اقتصادی در امارات است. چهار سایت هسته ای پس از راه اندازی کامل ۲۵ درصد برق کشور را تامین می کند که بدون گازهای گلخانه ای است. این نیروگاه در تنوع بخشی به اقتصاد و ایجاد هزاران شغل کارآمد از طریق توسعه انرژی هسته ای پایدار سهیم است».


نیروگاه هسته ای براکه امارات اولین سایت هسته ای در کشورهای عربی و ۳۳ امین سایت هسته ای در جهان است که به توسعه نیروگاه های هسته ای برای تولید برق دوستدار طبیعت می پردازد. 


نیروگاه براکه نقش مهم در تلاش های دولت امارات برای تولید برق در کنار کاهش گازهای گلخانه ای ناشی از تولید برق دارد. ۴ سایت هسته ای براکه در نهایت ۵.۶ گیگاوات برق تولید خواهند کرد.


شرکت انرژی هسته ای امارات به تازگی گفت ساخت و ساز سایت دوم نیروگاه براکه تکمیل و به شرکت نواه واگذار شد. در این مرحله کارهای عملیاتی آغاز می شود. ساخت و ساز در سایت های سوم و چهارم به مراحل پایانی رسیده و بیش از ۹۴ درصد ۴ سایت هسته ای تکمیل شده است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای