سعودی وضعیت حجاج را در قرنطینه خانگی پس از ترک مکه پیگیری می‌کند

سعودی وضعیت حجاج را در قرنطینه خانگی پس از ترک مکه پیگیری می‌کند

معاون وزیر حج سعودی به الشرق الاوسط: تجارب انباشته شده به یک موسم موفق حج منجر شد
دوشنبه, 3 اوت, 2020 - 01:00

حجاج بیت الله الحرام در مکه مکرمه روز گذشته پس از اتمام مناسک حج و ادای طواف وداع، در سایه اقدامات شدید پیشگیرانه و بهداشتی برای اطمینان از سلامتی آنها، مکه مکرمه را ترک کردند. این در حالی که حجاج طی روزهای آینده برای اطلاع از وضعیت سلامتی آنها زیر نظر وزارت بهداشت پادشاهی عربی سعودی خواهند بود.

در این باره، عبدالفتاح مشاط معاون وزیر حج و عمره سعودی به الشرق الاوسط گفت که زائران شامگاه روز گذشته پس از ادای مناسک مکه مکرمه را مستقیماً به قصد خانه‌های خود ترک کردند، پیش از آن نیز برای اطمینان از وضعت سلامتی شان، تحت معاینه پزشکی قرار گرفتند.

المشاط افزود: وزارت بهداشت در روزهای پیش رو با زائران در ارتباط خواهد بود تا در جریان روند قرنطینه خانگی و جداسازی آنها در محل زندگی خود قرار بگیرد، لازم است ذکر شود که دیروز آخرین حضور زائران در مکه بود و حجاج مراسم خود را با سهولت انجام دادند.

معاون وزیر حج در مورد برنامه‌هایی که امسال در موسم حج اجرا شده گفت که برنامه‌ها با هماهنگی کامل بخش‌های امنیتی، بهداشتی و سازمانی اجرا شد تا بهترین خدمات را به حجاج خانه خدا ارائه شود.

او با بیان اینکه تجارب انباشته همه بخش‌ها به یک موسم موفق حج منجر شده‌است، اضافه کرد: سعودی از قابلیت‌های قدرتمند خود برای به‌کارگیری نیروی انسانی و توانمندی‌های مالی و تکنولوژیکی در خدمت مهمانان الهی بهره برد.

سازمان همکاری‌های اسلامی پنج‌شنبه ۳۰ ژوئیه ۲۰۲۰ سیاست‌های موفقیت‌آمیزی که پادشاهی عربی سعودی برای برگزاری حج ۲۰۲۰ با تعداد محدودی از حجاج ضمن رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی برای حمایت از سلامت حج‌گزاران و امنیت بهداشتی این کشور اتخاذ کرده، تجلیل کرد.

یوسف العثیمین دبیرکل سازمان همکاری‌های اسلامی نیز تأکید کرد که پادشاهی عربی سعودی موفق شده بالاترین استانداردها و پروتکل‌های بهداشتی مربوط به سازماندهی مجموعه‌های بزرگ انسانی را در موسم حج امسال به مورد اجرا بگذارد.

او برنامه اجرایی استراتژیکی که از سوی پادشاهی عربی سعودی به رهبری خادم حرمین شریفین ملک سلمان بن عبدالعزیز آل سعود، رئیس اجلاس سران اسلامی و ولی‌عهد او برای برگزاری حج ۲۰۲۰ با تعداد محدودی از حجاج ضمن رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و تحقق مقاصد شریعت اسلامی برای حمایت از سلامت حج‌گزاران و امنیت بهداشتی این کشور اتخاذ شده، تجلیل کرد.

از سوی دیگر، شوقی علام مفتی مصر، طی بیانیه ای گفت: «با توجه به زحمات چشمگیر و هماهنگی‌های که بین ارگان‌های شرکت کننده در سازماندهی حج امسال جهت تقدیم هرنوع کمک به حجاج صورت گرفت، مناسک حج امسال با سهولت و امنیت به پایان رسید».

او در این بیانیه، از تلاش‌های همه‌جانبه سعودی برای آسایش و راحتی میهمانان حرم امن الهی، از لحظه قدوم شان به حرمین تا هنگام برگشت، قدردانی کرد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای