وزیر خارجه لبنان به دلیل «فقدان اراده واقعی برای انجام اصلاحات» استعفا کرد

وزیر خارجه لبنان به دلیل «فقدان اراده واقعی برای انجام اصلاحات» استعفا کرد

دوشنبه, 3 اوت, 2020 - 12:15

ناصیف حتی وزیر خارجه لبنان، امروز دوشنبه ۱۳ مردادماه، به دلیل «فقدان یک اراده واقعی برای انجام اصلاحات ساختاری در دولت» از سمت خود استعفا کرد، این در حالی است که اقتصاد لبنان بزرگترین بحران را از زمان جنگ داخلی در خلال ۱۹۷۵–۱۹۹۰ تجربه می‌کند.

به گزارش رویترز، اهداکنندگان خارجی و حامیان مالی لبنان تصریح کرده‌اند تا زمانی که بیروت اصلاحاتی را که انتظار می‌رود برای مقابله با هدرروی دارایی‌ها و فساد اداری انجام ندهد، که یکی از اصلی‌ترین دلایل سقوط اقتصادی هستند، کمک‌های لازم را انجام نمی‌دهند.

  مذاکرات با صندوق بین‌المللی پول در سایه اختلاف بر میزان ضررهای مالی به حالت تعلیق درآمده است.

حتی با انتشار بیانیه‌ای از «فقدان یک اراده فعال برای انجام اصلاحات ساختاری و کلی که ضرورت آن از سوی جامعه ما و جامعه جهانی اعلام شده» ، انتقاد کرد.

وی افزود: «من از دیدگاه این که با یک کارفرما به نام لبنان در این دولت شرکت کردم، اما در کشور خودم کارفرمایان و منافع متناقضی پیدا کردم که اگر آنها در مورد منافع مردم لبنان و نجات آن گردهم نیایند، آنگاه خدای نکرده قایق همه را غرق می‌کند».

حتی که سفیر پیشین لبنان در اتحادیه عرب بود، در ژانویه هنگامی که حسن دیاب به عنوان نخست‌وزیر با پشتیبانی حزب‌الله تحت حمایت ایران و متحدانش به عنوان نخست‌وزیر منصوب شد، به عنوان وزیر امور خارجه تعیین شد.

منابع نزدیک به این وزارتخانه پیش از این به رویترز گفته بودند که وی به دلیل اختلاف نظر با دیاب، تصمیم به استعفا گرفته‌است، به خصوص پس از سفر اخیر ژان ایو لودریان وزیر خارجه فرانسه به این کشور و به دلیل اینکه او از حاشیه نشینی ناامید شده‌است.

دیاب در این دیدار از لودریان به خاطر گره زدن هرگونه کمک به لبنان به اصلاحات و توافق با صندوق بین‌المللی پول انتقاد کرده بود.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای