درگیری رژیم و جناح‌های مسلح در شمال غربی سوریه ۱۸ کشته برجای گذاشت

درگیری رژیم و جناح‌های مسلح در شمال غربی سوریه ۱۸ کشته برجای گذاشت

دوشنبه, 3 اوت, 2020 - 13:30
دود ناشی از گلوله‌باران روسیه در روستای بنّش در ادلب (AFP)

دیده‌بان حقوق بشر سوریه اعلام کرد، باوجود آتش‌بس، ۱۸ نفر از اعضای نیروهای رژیم سوریه و جناح‌های جنگی، از جمله هیئت تحریر الشام (جبهه النصره سابق) امروز دوشنبه در شمال غربی سوریه کشته شدند.

دیده‌بان اظهار کرد: درگیری‌ها در سحرگاه در شمال استان ساحلی لاذقیه صورت گرفت، پس از آن که نیروهای رژیم اقدام به پیشروی در منطقه جبل الاکراد خارج از کنترل خود کردند و مبارزان جناح‌های مسلح به آنها حمله کردند.

به گزارش این نهاد، درگیری‌ها منجر به کشته شدن ۱۲ نیروی رژیم و گروه‌های وفادار به آنها شد، در مقابل ۶ مبارز شبه نظامیان از جمله چهار نفر از هیئت تحریم الشام کشته شدند.

جبل الاکراد که در مجاورت ادلب قرار دارد، توسط جناح‌های تندرو از جمله سازمان حراس الدین وابسته به القاعده کنترل می‌شود. در حال حاضر، هیئت تحریر الشام، به همراه جناح‌های مخالف کمتر تأثیرگذار، حدود نیمی از منطقه ادلب و مناطق اطراف آن و بخش‌هایی از حومه حلب و لاذقیه را کنترل می‌کند.

به دنبال حمله گسترده نیروهای رژیم با پشتیبانی روسیه در مدت زمان سه ماه و آوارگی حدود یک میلیون نفر از خانه‌های خود، آتش‌بس از تاریخ ۶ مارس، در داخل و اطراف ادلب برقرار شده‌است که توسط مسکو حامی دمشق و آنکارا حامی جناح‌ها اعلام شد.

بنا به گفته دیده‌بان حقوق بشر، آتش‌بس با وجود نقض‌های مکرر تا حد زیادی برقرار است، آخرین مورد نقض آتش‌بس بمباران روسیه در روز دوشنبه در روستای بنّش در نزدیکی شهر ادلب بود که طی آن سه غیرنظامی از یک خانواده کشته شدند.

خبرگزاری فرانسه گزارش کرد که این خانواده از جمله آوارگان ساکن در منطقه بودند.

سوریه از سال ۲۰۱۱، شاهد یک جنگ خونین بوده‌است که باعث کشته شدن بیش از ۳۸۰ هزار نفر و خسارات زیادی به زیرساخت‌ها و بخش‌های تولیدی شده و منجر به آوارگی میلیون‌ها نفر در داخل و خارج از کشور شده‌است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای