لیبی: از تغییر بافت جمعیتی به دلیل جذب «مزدوران» هراس داریم

لیبی: از تغییر بافت جمعیتی به دلیل جذب «مزدوران» هراس داریم

چهارشنبه, 5 اوت, 2020 - 22:15

ابراهیم بوشناف وزیر کشور دولت شرق لیبی تأکید کرد که نیروهای وی قادر به محافظت از جبهه داخلی هستند و توان مدیریت تمام شهرها و مناطق لیبی تحت کنترل دولت را دارند. او گفت: دولت وی اکنون به دلیل جذب و به‌کارگیری «مزدوران سوری و آفریقایی» از تغییر ترکیب جمعیتی در لیبی هراس دارد.

بوشناف در اظهاراتی به الشرق الاوسط، از آمادگی همه دستگاه‌های امنیتی در وزارتخانه خود برای مقابله با هرگونه تحولات نظامی که ممکن است رخ دهد، به ویژه خط مورد انتظار جنگ در حوالی شهر سرت و پایگاه الجفره خبر داد.

او به «توانایی دولت لیبی و وزارت کشور آن برای انجام وظایف خود در اعمال امنیت و بازیابی مجدد کنترل حتی بر نهادهای ایالتی که در آینده متحد می‌شوند» اشاره کرد.

وی در این باره گفت: «ماه‌ها پیش از این با همه مدیران در همه مناطق و مدیران امنیت لیبی ملاقات کردیم و تنها چهار نفر از مدیران امنیتی در جلسه ای که در بنغازی برگزار شد غایب بودند».

وی افزود که این به این دلیل است که «شهرهای آنها وفادار دولت وی هستند»، و این که وزارتخانه وی «علاوه بر تهیه چندین دبیرخانه امنیتی در غرب لیبی، از کنترل کامل امنیتی برخوردار است و ما اعضای آنها را آموزش دادیم و آنها را به نیروی پلیس وصل کردیم».

بوشناف معتقد است که وضعیت امنیتی در شهرها و مناطق تحت کنترل دولت وی در شرق و جنوب لیبی «پس از ایجاد یک مؤسسه حرفه ای، قادر به اجرای قانون و دستیابی به امنیت، و اطمینان از اینکه جنایتکاران بدون مجازات نخواهند ماند، شاهد ثبات قابل توجه امنیتی است». وی افزود، طبق آماری که طی سال‌های گذشته توسط ادارات و دفاتر مربوطه در وزارت تهیه شده‌است در این زمینه ما شاهد نرخ پایین جرم هستیم.

بوشناف به وضعیت جنوب لیبی اشاره کرد و گفت: «در گذشته، به سختی یک روز بدون جرم و جنایت علیه شهروندان و باجیگیری از آنها می‌گذشت، اما اکنون می‌توان گفت کنترل امنیتی اگر کمتر از حد انتظار باشد، اما در سطح قابل قبولی است».

به گفته او، منطقه وسیع جنوب، آن را به زمینی مساعد برای فعالیت قاچاق و باندهای قاچاق انسان تبدیل کرده‌است. علاوه بر آدم‌ربایی، «گروه‌های تروریستی» از جمله «القاعده» و «داعش» نیز قبل از اینکه «ارتش ملی» بتواند کنترل خود را در بسیاری از مناطق خود بازپس گیرد، فعالیت خود را این مناطق گسترده کرده‌است.

وزیر کشور شرق لیبی تصریح کرد که وضعیت امنیتی در شهرهای غرب لیبی «به دلیل سیطره شبه نظامیان مسلح بر اختیارات سرویس‌های امنیتی بسیار بد است و خارج از کنترل شده‌است».

وی در این باره گفت: «براساس اطلاعات ما، وضعیت بد است و ما نگرانی‌های زیادی دربارهٔ احتمال تغییر ترکیب جمعیتی کشور با آوردن ده‌ها هزار مزدور از سوریه و آفریقا به مناطق غربی کشور داریم. ما شاهد تخلفات زیادی در رابطه با این مزدوران در چندین منطقه از غرب کشور بوده‌ایم و آنها املاک عمومی و خصوصی به ویژه در طرابلس و شهر ترهونه را به دست آورده‌اند».

وزیر کشور ادامه داد که دولت وی «وظایف خود را در مناطق غربی کشور را رها نکرده‌است … ما در غرب عناصری داریم که تلاش می‌کنند تا اطلاعات خود را در مورد وضعیت امنیتی به وزارتخانه ما ارائه دهند که این نتیجه کاملاً از کنترل شبه نظامیان مسلح خارج است».

بوشناف در مورد مسئله مهاجرت نامنظم و نحوه اداره وزارتخانه وی گفت: «مناطق تحت کنترل ما عاری از مهاجرت غیرقانونی است. سرزمین‌های لیبی در ساحل در دریای مدیترانه با طول ۱۲۰۰ کیلومتر واقع شده‌است، و منطقه تحت کنترل دولت ما از مرزهای مصر در شرق تا سمت سرت در غرب امتداد دارد، و به همین دلیل جامعه بین‌المللی هیچ پرونده مهاجرت غیرقانونی را در این منطقه ثبت نکرده‌است».

وی افزود: «ما تقریباً قادر به مبارزه با این پدیده در نتیجه کمبود منابع نیستیم و بنابراین کشورهای محل استقرار مهاجران یا مقصد نهایی آنها باید مسئولیت خود را در این زمینه تحمل کنند. ما در حال برگزاری کنفرانس در این رابطه در ماه دسامبر هستیم».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای