افشاگری فاکس‌نیوز: قطر تأمین‌کننده مالی سلاح حزب‌الله است

افشاگری فاکس‌نیوز: قطر تأمین‌کننده مالی سلاح حزب‌الله است

یک پیمانکار امنیتی و جاسوس سابق دلالی برای خرید سلاح را فاش کرد
چهارشنبه, 5 اوت, 2020 - 21:45

شبکه تلویزیونی «فاکس نیوز» آمریکا یک پرونده محرمانه را فاش کرد که ادعا می‌کند که مقامات قطری از جمله عبدالرحمن بن محمد سلیمان الخلیفی سفیر قطر در بلژیک و سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، بودجه تسلیحاتی حزب‌الله را تأمین کرده‌اند.

طبق این گزارش، این اقدام تقریباً ۱۰ هزار سرباز آمریکایی مستقر در پایگاه نظامی العدید در این کشور خلیجی را به خطر می‌اندازد.

 یک پیمانکار امنیتی که شبکه آن را جیسون سی معرفی کرده‌است، در یک حمله الکترونیکی، دلالی و کارگزاری برای خرید اسلحه در قطر را برملا کرد.

وی با تأکید بر اینکه «یک عضو خانواده حاکم» اجازه تحویل تجهیزات نظامی به «حزب‌الله» را داده، اگرچه این گروه در ایالات متحده و اتحادیه اروپا به عنوان یک سازمان تروریستی طبقه‌بندی می‌شود.

این پرونده نقش ادعایی را که سفیر قطر از سال ۲۰۱۷ در طرحی برای تأمین مالی «حزب‌الله» ایفا کرده‌است را فاش می‌کند، به این دلیل که وی برای افزایش نقش رژیم قطر در تأمین پول و اسلحه به این سازمان لبنانی ۷۵۰ هزار یورو پرداخت کرده‌است.

جیسون جی در مورد الخلیفی نقل کرده‌است که وی در جلسه‌ای در ژانویه ۲۰۱۹ در بروکسل گفت که «یهودیان دشمنان ما هستند».

 ناتو و دولت بلژیک به سوالات Fox News دربارهٔ نقش سفیر در پرونده ادعایی پاسخی ندادند.

جیسون جی هدفش از فاش کردن این اطلاعات را «متوقف کردن قطر برای تأمین بودجه افراطی‌ها» عنوان کرد و افزود: این اطلاعات را افشا می‌کنم زیرا «سیب‌های گندیده را باید از سبد جدا کرد و تا (قطر) بخشی از جامعه بین‌المللی شود».

وی یادآور شد که رئیس‌جمهور دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۷ گفت که قطر «تأمین کننده مالی تروریسم در سطح بسیار بالایی است» اما یک سال بعد، ترامپ سخنان خود را پس گرفت.

اعتقاد بر این است که افشاگری‌های جدید در مورد تأمین مالی قطر از یکی از کشنده‌ترین جنبش‌های تروریستی در سراسر جهان، سایه‌های جدیدی را بر همکاری این کشور با ایالات متحده در عملیات ضد تروریسم انداخته‌است.

«فاکس نیوز» گفت، جالب است که به یاد داشته باشید که قطر در جنگ علیه اسرائیل در سال ۲۰۰۶، متهم به کمک به «حزب‌الله» شد، به طوری که پناهگاهی و مراکز مراقبت‌های اولیه زیر نظر امیر این کشور در دوحه کشف شد.

برخی از سیاستمداران برجسته اروپایی در مصاحبه با این شبکه آمریکایی، خواستار کارزار فوری برای قطع حمایت مالی ادعا شده قطر به تروریست‌های حزب‌الله، اقدامات فوری علیه افراد درگیر و اخراج فوری سفیر قطر شدند.

طبق این پرونده، دو انجمن خیریه قطر، «تحت پوشش مواد غذایی و دارو» منابع مالی به حزب‌الله در بیروت ارائه کردند. سازمان‌های مربوطه به نام انجمن خیریه شیخ عید بن محمد آل ثانی و بنیاد آموزش بالاتر از همه هستند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای