هم صدایی جهان برای مرهم گذاشتن بر پیکر زخم خورده بیروت

هم صدایی جهان برای مرهم گذاشتن بر پیکر زخم خورده بیروت

جمعه, 7 اوت, 2020 - 14:00
بندر بین المللی بیروت (آرشیو- رویترز)

کشورها و موسسات بین المللی پس از انفجار مهیب در بیروت برای جمع آوری کمک ها به لبنان بسیج شدند. 


انفجار در بندر بیروت منجر به کشته شدن دستکم ۱۴۵ نفر و زخمی شدن حدود ۵۰۰۰ نفر شد.


برخی از کمک های بین المللی به لبنان به شرح زیر است:


سعودی- اولین هواپیمای حامل کمک های بشردوستانه فوری به مردم لبنان بنا به رهنمودهای ملک سلمان بن عبد العزیز خادم حرمین شریفین درباره حمایت از مردم لبنان و کمک بشردوستانه و دارویی فوری به آسیب دیدگان انفجار روز جمعه (۷ اوت) وارد بیروت شد.


مصر- دو هواپیمای حامل تجهیزات پزشکی.


تونس- دو هواپیمای حامل مواد غذایی و دارویی. قیس سعید رییس جمهور تونس گفت بیمارستان های تونس ظرفیت درمان حدود صد نفر را دارد.


عراق- هواپیمای حامل تجهیزات پزشکی فوری.


کویت- تجهیزات پزشکی و اقلام ضروری.


فرانسه- ۵۵ مامور امنیتی و شش تن تجهیزات پزشکی و حدود ده نفر پزشک بخش اورژانس به بیروت اعزام شدند. امانوئل مکرون رییس جمهور فرانسه در جریان سفر به بیروت از ارسال تجهیزات پزشکی و کمک های بیشتر خبر داد.


بریتانیا- بسته کمک های شامل تجهیزات پزشکی و کارشناسان پزشکی و کمک در عملیات جستجو و امداد رسانی و نجات به ارزش پنج میلیون پوند (۶.۶ میلیون دلار). کشتی اینترپرایز وابسته به نیروی دریایی انگیس در ارزیابی زیان ها و آسیب ها در بندر بیروت شرکت می کند.

آلمان- دولت آلمان اعلام کرد که اگر امکان داشته باشد گروه امداد ۴۷ نفره اعزام می کند. آلمان همچنین از کمک مالی فوری یک میلیون یورویی از طریق «صلیب سرخ آلمان» برای ایجاد چند درمانگاه حوادث و فوریت های پزشکی در بیروت خبر داد. آلمان تجهیزات پزشکی به بیروت ارسال می کند.

قبرس- دو هلی کوپتر و ده مامور امداد رسانی و هشت سگ جستجو ارسال می کند. وزیر امور خارجه قبرس گفت این کشور یک هواپیمای حامل تجهیزات پزشکی به بیروت می فرستد و اتباع قبرسی که تمایل به خروج از بیروت دارند می توانند با همین هواپیما به قبرس بازگردند. ۵۰ نفر تبعه قبرس تا حالا خواستار بازگشت به کشورشان شدند.


ایتالیا- به گزارش خبرگزاری آنسا دو هواپیمای نظامی حامل هشت تن تجهیزات پزشکی و یک تیم کارشناسان ارسال می شوند.


روسیه- پنج هواپیمای حامل تجهیزات پزشکی و یک بیمارستان صحرایی و پرسنل درمان. تمام کادر درمان اعزامی به بیروت از تجهیزات پزشکی محافظتی در برابر کرونا استفاده می کنند.

کره جنوبی- بسته کمک فوری یک میلیون دلاری.


بنگلادش- مواد غذایی و تجهیزات پزشکی فوری و یک تیم پزشکی.


چک: یک تیم ۳۶ نفری.

دانمارک- بسته کمک های ۱۲ میلیون کرون دانمارک (یک میلیون و ۹۱ هزار دلاری) برای امداد رسانی از جمله تجهیزات بیمارستانی و مواد غذایی و آب و سرپناه.


یونان- گروه ۱۲ نفری و سگ جستجو و تجهیزات پزشکی.

مجارستان- یک میلیون یورو کمک بشر دوستانه برای حمایت از اقدامات امدادرسانی و بازسازی.


هلند- یک گروه امداد و جستجوی ۶۷ نفره.


نروژ- ۴۰ تن تجهیزات پزشکی و کمک مالی به ارزش ۲۵ میلیون کرون نروژ (۲ میلیون و ۷۹ هزار دلار).

لهستان- تجهیزات پزشکی و گروه امدادی آموزش دیده. سازمان آتش نشانی لهستان ۳۹ مامور امداد و چهار سگ جستجو ارسال می کند. 


دفتر نخست وزیری گفت هواپیمای حامل کمک به محض دریافت مجوز رسمی راهی بیروت می شود.


قطر- روز چهارشنبه اولین سری کمک شامل چهار هواپیمای حامل تجهیزات پزشکی و دو بیمارستان صحرایی (هر کدام ۵۰۰ تخت) ارسال شد. کمک های ارسالی شامل دستگاه های تنفس مصنوعی و تجهیزات پزشکی ضروری است.


ایران- به گزارش خبرگزاری های ایران ۹ تن مواد غذایی و همچنین دارو و تجهیزات پزشکی و کادر درمان و یک بیمارستان صحرایی ارسال می شود.

ترکیه- سازمان امداد بشردوستانه و حقوق بشر و آزادی های ترکیه برای جستجوی افرادی که زیر آوار هستند کمک می کند. مصطفی اوزبک رییس این سازمان که مقر آن در استانبول است گفت یک آشپزخانه در اردوگاه پناهجویان فلسطینی برای پخت غذا برای نیازمندان راه اندازی می شود.


اتحادیه اروپا- راه اندازی برنامه برای کمک به کشورها پس از سوانح طبیعی و ارسال بیش از صد مامور آتش نشانی و ماشین آتش نشانی و سگ و تجهیزات تخصصی در عملیات جستجو.


اتحادیه اروپا برنامه ماهواره های فضایی کوپرنیکوس را برای ارزیابی زیان ها فعال می کند. رییس کمیسیون اروپا گفت این نهاد آماده کمک به لبنان از طریق تنظیم تجارت و گمرک ترجیحی است.


سازمان ملل- نه میلیون دلار از محل صندوق کمک های بشر دوستانه به لبنان ارائه می شود. سازمان ملل در صدد تامین مالی بیشتر از محل صندوق مرکزی مقابله با وضعیت فوق العاده و استقرار گروه ها برای کمک به گروه های امدادی است.


سازمان بهداشت جهانی و اتحادیه جمعیت های صلیب سرخ و امارات تجهیزات پزشکی شامل تجهیزات محافظتی و مواد دارویی و وسایل جراحی ارسال کردند.


بانک جهانی- بانک جهانی از آمادگی برای همکاری با موسسات لبنانی برای جمع آوری کمک مالی به بخش خصوصی و دولتی در راستای بازسازی خبر داد. بانک جهانی افزود که برای باز تنظیم منابع کنونی و ایجاد تامین مالی دیگر برای تقویت بازسازی و تامین معیشیت آسیب دیدگان در انفجار بندر بیروت آمادگی دارد.


صندوق بین المللی پول- این نهاد گفت درباره تمام راه ها برای حمایت از مردم لبنان رایزنی می کند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای