«چوبه‌های دار» در دست بیروت خشمگین… موج درگیری‌ها و استعفاها

«چوبه‌های دار» در دست بیروت خشمگین… موج درگیری‌ها و استعفاها

برگزاری کنفرانس پاریس برای کمک به لبنان و برآورد خسارت ۱۵ میلیارد دلاری.. یورش تظاهرکنندگان به ۴ وزارتخانه.. اشاره دیاب به انتخابات زودهنگام
یکشنبه, 9 اوت, 2020 - 00:45
معترضان خشمگین در مرکز بیروت چوبه‌های دار برپا کردند (EPA) .. درگیری تظاهرکنندگان و نیروهای امنیتی در «روز حساب» (AFP)

بیروت پایتخت لبنان دوباره سراسر خشم شد و معترضان خشمگین در میدان الشهداء بیروت برای قصاص مسئولان عامل انفجار بندر، چوبه‌های دار برپا کردند، انفجاری که منجر به کشته شدن ۱۵۸ نفر، زخمی شدن ۶ هزار نفر و ویرانی گسترده خانه‌ها و محلات در مناطق اطراف محل انفجار شده‌است.

درگیری‌های شدید میان معترضان و نیروهای امنیتی در خیابان‌های بیروت از سر گرفته شد و طی آن یکی از نیروهای امنیتی لبنان در جریان این اعتراضات کشته شد. نیروهای امنیتی داخلی در بیانیه ای گفتند که وی «پس از حمله تعدادی شورشی درگذشت».

صلیب سرخ لبنان اعلام کرد که پس از درگیری میان معترضان و نیروهای امنیتی در مرکز بیروت، ۵۵ مجروح به بیمارستان منتقل و ۱۱۷ تن دیگر نیز در محل تظاهرات مداوا شدند.

برای اولین بار از آغاز اعتراضات سراسری در لبنان، روز شنبه شماری از معترضان در بیروت در جریان تظاهرات گسترده وارد ساختمان‌های دولتی از جمله وزارت خارجه، انرژی، اقتصاد، محیط زیست و مقر صنف بانکداران لبنان شدند.

معترضان از جمله شماری از افسران و نظامیان بازنشسته که در این تظاهرات حضور داشتند و وارد ساختمان وزارت امور خارجه شدند.

افسران بازنشسته حاضر در این تظاهرات در حالی که پلاکاردهایی با شعار نوشته‌هایی چون «بیروت شهر بدون سلاح» و «بیروت شهر انقلاب» در دست داشتند.

وزرای وابسته به «جریان میهنی آزاد» در طی سال‌های گذشته بر مسند وزارت «انرژی» و «خارجه» تکیه زده‌اند.

این زد و خوردها در حالی اتفاق افتاد که همزمان حسان دیاب نخست‌وزیر لبنان اعلام کرده که از انتخابات زودهنگام پارلمانی به عنوان راهی برای بیرون رفتن از این بحران حمایت می‌کند.

او در سخنانی گفت: روز دوشنبه موضوع برگزاری انتخابات پارلمانی را به کابینه پیشنهاد خواهم کرد.

دیاب همچنین گفت: «آماده‌ام مسئولیت دولت را تا دو ماه دیگر بر عهده بگیرم تا جریان‌های سیاسی در این مدت دربارهٔ حل و فصل بحران کنونی به توافقی دست یابند».

در پی وقوع انفجار در بندر بیروت و افزایش مخالفت سیاسی با رژیم، رئیس حزب الکتائب و ۳ نماینده دیگر مجلس لبنان از سمت خود استعفا دادند.

مروان حماده نماینده حزب دیدار دموکراتیک نیز فردای روز انفجار از سمتش کناره‌گیری کرده بود.

از سوی دیگر بولا یعقوبیان نماینده مستقل در مجلس لبنان نیز در واکنش به وقوع انفجار در بیروت اعلام کرد که کناره‌گیری کرده‌است.

این تحولات در حالی صورت گرفت که امروز یکشنبه ظهر به وقت گرینویچ، کنفرانس اهداکنندگان در پی انفجار بیروت در حمایت از لبنان و با همکاری سازمان ملل متحد و مشارکت اتحادیه عرب در پاریس برگزار می‌شود.

در این میان، غازی وزنه وزیر دارایی لبنان اعلام کرد برآوردهای نشان می‌دهد این انفجار عظیم خسارت‌هایی به ارزش پانزده میلیارد دلار به بندر بیروت و مناطق اطراف آن وارد کرده‌است.

به گفته کاخ الیزه، در این کنفرانس اموالی برای بازسازی بیروت، فراهم کردن کمک‌های غذایی، ساخت مدارس، بیمارستان‌ها و تأمین تجهیزات جمع‌آوری می‌شود.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای