شورای همکاری خلیج خواهان تمدید تحریم تسلیحاتی ایران شدند

شورای همکاری خلیج خواهان تمدید تحریم تسلیحاتی ایران شدند

یکشنبه, 9 اوت, 2020 - 17:00

دبیرخانه شورای همکاری خلیج از شورای امنیت سازمان ملل خواستار تمدید تحریم تسلیحاتی ایران «با توجه به مسلح کردن سازمان‌ها و جنبش‌های تروریستی» شد و گفت: «تمدید آن محدودیت‌ها برای حصول اطمینان از صلح و ثبات در این منطقه و در سراسر جهان، امری بسیار ضروری است».

اعضای شورای همکاری خلیج در نامه‌ای که به امضای نایف الحجرف دبیرکل این شورا، رسیده، از شورای امنیت خواستند تحریم تسلیحاتی علیه ایران، که مطابق برجام اکتبر سال جاری دوره پنج‌ساله آن خاتمه می‌یابد، تمدید شود.

الحجرف در نامه‌اش تأکید کرده‌است که «ایران به توسعه سلاح‌های متعارف و مسلح کردن سازمان‌ها و جنبش‌های تروریستی و فرقه‌گرا در سراسر منطقه ادامه می‌دهد».

الحجرف گفت در سال‌های پس از تصویب قطعنامه ۲۲۳۱ در سال ۲۰۱۵ «ایران از مداخله مسلحانه در کشورهای همسایه به‌طور مستقیم و از طریق سازمان‌ها و جنبش‌هایی که توسط ایران مسلح شده و آموزش می‌بینند، دست برنداشته و این اقداماتش را متوقف نکرده‌است».

وی گفت: «تا زمانی که ایران اقدامات بی‌ثبات‌کننده‌اش در منطقه را متوقف نکرده و از تأمین اسلحه برای تروریست‌ها و سازمان‌های تروریستی و فرقه‌گرا خودداری نکند، لغو محدودیت‌های مرتبط با جابجایی تسلیحات متعارف به مقصد یا با مبدأ ایران اقدامی نامناسب است».

 قطعنامه پیشنهادی آمریکا قرار است سه‌شنبه ۱۱ اوت در شورای امنیت بررسی شود.

طرح تمدید تحریم تسلیحاتی ایران برای تصویب به رای ۹ عضو از پانزده عضو شورای امنیت نیاز دارد به‌شرط اینکه هیچ‌کدام از پنج عضو دایم شورا یعنی آمریکا، روسیه، چین، فرانسه و بریتانیا آن را وتو نکنند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای