سعودی بر انجام تحقیقات شفاف دربارهٔ انفجار بیروت تأکید کرد

سعودی بر انجام تحقیقات شفاف دربارهٔ انفجار بیروت تأکید کرد

هشدار وزیر خارجه از حزب‌الله: سوابق آن را در انبارکردن مواد منفجره می‌دانیم
دوشنبه, 10 اوت, 2020 - 11:15
شاهزاده فیصل بن فرحان در کنفرانس دوستان لبنان (توییتر وزارت خارجه سعودی)

شاهزاده فیصل بن فرحان وزیر امور خارجه پادشاهی عربی سعودی تأکید کرد که سعودی از اولین کشورهایی بود که از طریق مرکز امداد و اقدامات انسان‌دوستانه ملک سلمان، کمک‌های بشردوستانه فوری در اختیار لبنان قرار داد.

شاهزاده فیصل بن فرحان در نشست بین‌المللی حمایت از لبنان گفت: بر اساس دستور خادم حرمین شریفین ملک سلمان بن عبدالعزیز بر ارسال کمک‌های انسانی، تا روز یکشنبه چهار هواپیمای باربری سعودی دارو، لوازم پزشکی و بسته‌های غذایی به لبنان منتقل کردند.

این نشست ویدئو کنفرانسی، پنج روز پس از انفجار مهیب در بندرگاه بیروت با حضور رهبران جهان و با هدف جمع‌آوری کمک به مردم لبنان به میزبانی فرانسه و همکاری سازمان ملل برگزار شد.

وزیر امور خارجه این کشور تأکید کرد که «سعودی در کنار کشور برادر لبنان خواهد ایستاد و انجام تحقیقات شفاف و مستقل برای مشخص شدن دلایل منجر به انفجار وحشتناک بیروت ضروری است».

وی افزود: «بر این باوریم که ملت لبنان حق دارد در کمال امنیت و احترام زندگی کند و این کشور نیاز به اصلاحات سیاسی و اقتصادی فراگیر و اقدامات لازم برای تضمین عدم تکرار این حادثه دارد».

وی در ادامه گفت که «اصلاحات سیاسی و اقتصادی لبنان باید بر پایهٔ دولت مدنی باشد که مصلحت ملت لبنان را در اولویت قرار دهد»، او همچنین از سیطرهٔ گروهک تروریستی حزب‌الله بر قدرت در لبنان ابراز نگرانی کرد و افزود: سابقه این گروهک در انبارکردن مواد منفجره در مناطق مسکونی کشورهای عربی، اروپایی و آمریکایی را می‌دانیم».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای