گانتز: اسرائیل از تأسیس شعبه «حزب‌الله» در سوریه جلوگیری می‌کند

گانتز: اسرائیل از تأسیس شعبه «حزب‌الله» در سوریه جلوگیری می‌کند

دوشنبه, 10 اوت, 2020 - 21:45

در حالی که ارتش اسرائیل از صدها تن از سربازان ذخیره خواست تا در پایگاه نظامی در نزدیکی مرزهای سوریه و لبنان حاضر شوند، بنی گانتز نخست‌وزیر جایگزین و وزیر امنیت، اظهارات تندی علیه فعالیت ایران در سوریه مطرح کرد.

 وی گفت که ارتش اسرائیل «به طرز مخفی و آشکار تلاش می‌کند تا مانع از اجرای نقشه ایران برای ایجاد شاخه ای از حزب الله لبنان در جنوب سوریه، در نزدیکی مرز با اسرائیل شود».

گانتز که روز دوشنبه در جلسه کمیته امور خارجه و امنیت مجلس صحبت می‌کرد، گفت: «ایران به یک بازیگر اصلی، بزرگ و منفی تبدیل شده‌است و به دنبال تسلط به هر طریق ممکن بر منطقه است. مسئله تنها با اسرائیل نیست بلکه منطقه ای و جهانی است زیرا همه را تهدید می‌کند».

وی افزود: «ایران اسرائیل را در نوک نبرد خود انتخاب کرده‌است، زیرا این کشور به بهانه دشمنی با اسرائیل و تلاش برای نابودی آن، نبرد خود را انجام می‌دهد. با وجود بحران‌های سیاسی، اجتماعی، بهداشتی و اقتصادی فعالیت خود را برای تسلط بر کشورهای منطقه در چندین جبهه متوقف نمی‌کند و امروز به دنبال گشودن شاخه ای از تروریسم خود در سوریه است».

از سوی دیگر، منابع نظامی فاش کردند که «دهکده ای که در بلندی‌های جولان سوری اشغالی ساخته شده و شبیه به یک روستای لبنانی است، برای آموزش نظامی از آن استفاده می‌شود و اکنون متروکه و کار در آن متوقف شده‌است».

این منابع گفتند که مبالغ هنگفتی برای مهندسی و ساخت این روستا هزینه شده‌است. حالا به نظر می‌رسد که یک شهر ارواح است. آنها پروژه را کامل نمی‌کنند و نمی‌گویند که چرا متوقف ساختند.

منابع ارتشی گفتند که این روستا فقط مدلی از یکی از چندین روستای دیگری است که برای آموزش استفاده می‌شود و ارتش برنامه‌های خود را در این رزمایش‌ها افشا نمی‌کند.

گانتز با اشاره به تلاش‌های ایران برای ادامه حضور خود در لبنان، اظهار کرد که نیروهای وی «برای مقابله با این خطر بسیار تلاش می‌کنند و به لطف تلاش‌های اطلاعاتی، آنها از مواردی آگاه شده‌اند که برای حزب الله شوکه کننده خواهد کرد».

 وی اظهار کرد: خانه‌ها در جنوب لبنان به گونه ای ساخته شده‌اند که به نظر می‌رسد اتاق‌های خواب، اتاق‌هایی برای دفتر، پذیرایی از میهمانان و غیره وجود دارد اما در دوره حزب‌الله اتاق موشکی نیز اضافه شده‌است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای