خشم لبنانی‌ها «دولت آوار» را سرنگون کرد

خشم لبنانی‌ها «دولت آوار» را سرنگون کرد

بری درخواست عون برای تعویق «رای اعتماد» را رد کرد.. تحقیقات در حال فرماندهان سرویس‌های امنیتی را دربرگرفت.. جونیه از یک فاجعه جان سالم به در برد
سه شنبه, 11 اوت, 2020 - 00:15
درگیری روز گذشته جوانان عصبانی لبنانی و نیروهای امنیتی در مرکز شهر بیروت.. در حاشیه، حسان دیاب در یک سخنرانی تلویزیونی استعفای دولت خود را اعلام کرد (AFP)

دولت لبنان که دیروز (دوشنبه) استعفا کرد، سزاوار است آن را «دولت آوار» بنامیم، همانگونه که ماه‌ها پیش به نخست‌وزیر حسان دیاب، در میانه بحران‌های اقتصادی، زندگی و سیاسی متراکم شده کار خود را آغاز کرد و با این عدم موفقیت در حل آنها شکست‌ها را تلنبار کرد و با خشم لبنانی‌ها ناشی از آوار بندر بیروت پایان یافت و سرنگون شد.

دیاب در بیانیه استعفای خود گفت: «سیستم فساد بزرگتر از دولت است و ما نمی‌توانیم از شر آن خلاص شویم و یکی از نمونه‌های فساد انفجار بیروت است».

دولت روز گذشته چاره ای جز استعفا با تصمیم نخست‌وزیر خود یا استعفای اکثریت یعنی یک سوم نداشت و این اتفاق پنج شنبه آینده در پارلمان خواهد افتاد. به خصوص این که رایزنی‌ها با نبیه بری رئیس مجلس نتوانست وی را متقاعد کنند که تاریخ دیگری برای این جلسه تعیین کند.

الشرق الاوسط از منابع آگاه مطلع شد که رئیس‌جمهور میشل عون از بری خواسته‌است جلسه را به تعویق بیندازد، اما او اصرار بر موضع خود داشت و بعداً از وی نقل کرد: «من بابت تازه‌کار بودن دولت یا استعفای آن پشیمان نیستم و باید به جای شانه خالی کردن از کاستی‌ها و پرتاب آنها به سوی پارلمان، مسئولیت پذیر باشد».

شهر جونیه از یک فاجعه مشابه با بندر بیروت جان سالم به در برد، به طوری که یک منبع قضایی به «الشرق الاوسط» اعلام کرد که «یک تن مواد قابل اشتعال و خطرناک در آزمایشگاه حرارتی الزوق کشف و ضبط شده‌است». او افزود، قاضی غسان عویدات دادستان تمییز، دستور داد تا آنها را جابه‌جا و بلافاصله امحا کنند.

در حالی که اعلام شده بود بقایای ۵ قربانی از زیر آوار انفجار پیدا شده‌است، همزمان جستجو برای باقیمانده حدود ۲۰ فرد مفقود ادامه دارد. در این میان دادگستری لبنان تحقیقات خود را در رابطه با این حادثه ادامه داد و سرلشکر طونی صلیبا مدیر امنیت کشور را برای ارائه توضیحات به حضور پذیرفت تا اینکه او همه فرماندهان سرویس‌های امنیتی را مورد سؤال قرار دهد.

یک منبع قضایی به الشرق الاوسط توضیح داد که «هیچ خط قرمزی وجود ندارد که مانع از دستگیری عاملان شود».

آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد، نیز از لبنان خواست تا «صداهایی که خواستار تحقیقات معتبر و شفاف و اجرای اصلاحات مورد نظر شده را بشنود».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای