مقامات امنیتی بارها نسبت به خطر مواد منفجره در بندر بیروت هشدار داده بودند

مقامات امنیتی بارها نسبت به خطر مواد منفجره در بندر بیروت هشدار داده بودند

سه شنبه, 11 اوت, 2020 - 12:30

خبرگزاری رویترز بنا بر اسناد، مدارک و اظهارات مقام‌های امنیتی می‌گوید یک ماه پیش به رهبران لبنان، رئیس‌جمهوری و نخست‌وزیر آن، در مورد خطرات فراوان ناشی از وجود ۲۷۵۰ تن نیترات آمونیوم در بندر بیروت هشدار داده شده بود.

انفجار شدید ۱۴ مرداد ماه بیروت ده‌ها کشته و مفقود و بیش از شش هزار زخمی برجای گذاشته، بخش بزرگی از پایتخت را به همراه برخی سازه‌ها و سوله‌های مهم ویران و صدها هزار شهروند را بی‌خانمان کرده‌است. 

اداره کل امنیت کشور لبنان ۲۰ ژوئیه/۳۰ تیر، گزارشی را همراه ارجاعات به یک نامه خصوصی برای میشل عون، و حسان دیاب، رئیس‌جمهوری و نخست‌وزیر، ارسال کرده بود.

رویترز یادآوری کرده که محتوای نامه مورد ارجاع در گزارشی که به رویت این خبرگزاری رسیده، نبود. اما یک مقام ارشد امنیتی گفته دربرگیرنده خلاصه‌ای از یافته‌های تحقیقات قضائی در ماه ژانویه در مورد مواد شیمیایی در بندر و لزوم ایمن‌سازی فوری آن‌ها بود.

مقام امنیتی لبنانی که نامش فاش نشده به رویترز گفته که جمع‌بندی‌ها از سوی «اداره کل امنیت کشور» به نخست‌وزیر و رئیس‌جمهوری ارسال شده بود و به آن‌ها هشدار داده شده بود اگر این مواد منفجر شوند «بیروت ممکن است ویران شود».

دفتر رئیس‌جمهوری و دفتر نخست‌وزیر لبنان هنوز واکنشی به این گزارش، یا نامه و برآورد اداره امنیت نشان نداده‌اند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای