اردوغان با مرکل و رییس شورای اروپا درباره تنش در مدیترانه گفتگو می کند

اردوغان با مرکل و رییس شورای اروپا درباره تنش در مدیترانه گفتگو می کند

پنجشنبه, 13 اوت, 2020 - 13:45
رجب طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه (آسوشیتد پرس)

رجب طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه روز پنجشنبه (۱۳ اوت) گفت که او با آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان و شارل میشل رییس شورای اروپا درباره کاهش تنش در شرق مدیترانه گفتگو خواهد کرد.

اردوغان در جلسه ای با مقام های ارشد حزب خود در آنکارا افزود «امروز با مرکل و میشل صحبت می کنم». 

او تاکید کرد «گفتگو و مذاکره تنها راهکار برای اوضاع در شرق مدیترانه است».

اردوغان خاطر نشان کرد «ترکیه به هیچ کشوری اجازه تعدی به حقوق کشور را نمی دهد».

تنش در منطقه شرق مدیترانه در چند روز گذشته افزایش یافته است. این منطقه سرشار از منابع نفت و گاز است. آتن می گوید آنکارا غیر قانونی در حال استخراج منابع نفت و گاز در آب های منطقه ای یونان است.

فرانسه روز پنجشنبه (۱۳ اوت)‌ اقدامات «یکجانبه» ترکیه را محکوم کرد و گفت که این کشور موقتا دو جنگنده رافال و دو کشتی جنگی به شرق مدیترانه اعتزام می کند. هدف این اقدام پایبندی به قوانین بین الملل اعلام شده است.

تنش در شرق مدیترانه به دنبال استقرار کشتی ترکیه در روز دوشنبه (۱۰ اوت) برای اکتشاف نفت و گاز در منطقه مورد اختلاف بین ترکیه و یونان افزایش یافت. این منطقه سرشار از منابع گازی است. 

کشتی های جنگی کشتی ویژه برای اکتشاف نفت و گاز را اسکورت می کنند.

نیروی دریایی یونان از استقرار کشتی های جنگی در منطقه برای «کنترل» اقدامات ترکیه خبر داد.

یونان و ترکیه دو كشور عضو ناتو بر سر ترسیم مرزهای دریایی بین دو کشور اختلاف نظر دارند. این امر منجر به بروز اختلافات فراوان بین دو کشور در چند سال گذشته شده و اصل مشکل کنونی هم از اینجا ناشی می شود.

یونان می گوید ترکیه با عملیات اکتشاف گاز و نفت در جنوب جزیره کاستیلوریزو حاکمیت یونان را نقض کرده است. اما ترکیه این اتهام را رد می کند.

جزیره کوچک کاستیلوریزو نزدیک سواحل ترکیه قرار دارد.

یونان ترکیه را متهم کرده که از طریق انجام عملیات اکتشاف نفت و گاز در جنوب جزیره کاستیلوریزو حاکمیت یونان را نقض می کند.

اردوغان روز پنجشنبه (۱۳ اوت) افزود «ادعای مطرح شده درباره نقض حاکمیت ملی یونان از طریق ورود به جزیره میس (کاستیلوریزو به یونانی) غیر منطقی است. این جزیره در فاصله دو کیلومتری سواحل ترکیه و ۵۸۰ کیلومتری سواحل یونان قرار دارد».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای