سعودی خواستار تمدید تحریم تسلیحاتی ایران شد؛ دوحه در کنار ایران ایستاد

سعودی خواستار تمدید تحریم تسلیحاتی ایران شد؛ دوحه در کنار ایران ایستاد

پنجشنبه, 13 اوت, 2020 - 21:45

سعودی از جامعه جهانی خواست تا تحریم تسلیحاتی علیه ایران را تمدید کند. یک روز پیش از رای گیری برای تحریم تسلیحاتی ایران در شورای امنیت سعودی درباره عدم تمدید تحریم تسلیحاتی ایران هشدار داد. 

سعودی از هر گونه اقدام بین المللی برای محدود کردن اقدامات خرابکارانه ایران در منطقه ابراز حمایت کرد و گفت «هدف اصلی این است که ایران عملا و نه با حرف و شعار خط مشی غیر خشونت آمیز مورد قبول جامعه جهانی در پیش بگیرد و رفتار خصمانه و خبیثانه خود را کنار بگذارد که نتیجه ای جز ویرانگری و تخریب برای مردم منطقه نداشته است».

در این راستا، دولت قطر زیر بار خواسته جامعه جهانی برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران نرفت. یک مقام قطری گفت دوحه بر این باور است که تحریم های فعلی علیه ایران نتیجه سازنده نداشته است. ما با ایران روابط حسن همجواری داریم. دیدگاه های ایران در قطر مورد تقدیر است.

دکتر عبد العزیز الواصل نماینده سعودی در سازمان ملل (مقر آن در ژنو است) روز پنجشنبه (۱۳ اوت) در اظهاراتی در نشست خلع سلاح سازمان ملل خواستار تمدید پیوست قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت درباره منع خرید و فروش اسلحه از سوی ایران شد. تحریم تسلیحاتی ایران ۱۸ اکتبر به پایان می رسد.

الواصل از هر گونه اقدام بین المللی برای محدود کردن اقدامات خرابکارانه ایران در منطقه ابراز حمایت کرد و گفت «هدف اصلی این است که ایران عملا و نه با حرف و شعار خط مشی غیر خشونت آمیز مورد قبول جامعه جهانی در پیش بگیرد و رفتار خصمانه و خبیثانه خود را کنار بگذارد که نتیجه ای جز ویرانگری و تخریب برای مردم منطقه نداشته است».

او تاکید کرد «سعودی قادر به دفاع از کشور و مردمانش است».

الواصل خاطر نشان کرد «عدم موافقت با تحریم تسلیحاتی ایران (تسلیحات متعارف و غیر متعارف) نتیجه ای جز تخریب و ویرانگری بیشتر نخواهد داشت و منجر به افزایش دامنه کشمکش ها در منطقه می شود. این منطقه مدت طولانی گرفتار دخالت های خرابکارانه ایران بوده است».

او خاطر نشان کرد «جامعه جهانی تا چند ساعت دیگر نشست مهم و سرنوشت سازی برگزار می کند. آینده جدید مردم منطقه در این نشست تعیین می شود. دو گزینه بیشتر وجود ندارد: حمایت و برقراری امنیت و صلح بین الملل و یا دادن فرصت به حکومت ایران برای ارتکاب جنایت و تجاوزگری بیشتر علیه مردم منطقه».

الواصل گفت «شرایط کنونی در خاورمیانه حساس و سرنوشت ساز و خطرناک است. قاچاق و ارسال اسلحه برای گروه های تندرو و تروریستی در منطقه به سطوح بی سابقه ای رسیده است. هدف این اقدام ایجاد ناامنی در منطقه و توانمندسازی گروه های تروریستی برای سلطه گری بر کشورهای مورد هدف است. موشک ها و اسلحه برای حمله به غیرنظامیان و زیرساختارها مورد استفاده قرار گرفته و اقتصاد جهان از طریق ایجاد ناامنی در گذرگاه های آبی و حمله به تاسیسات نفتی در منطقه ضربه خورده است. این گذرگاه ها و تاسیسات شریان اصلی اقتصاد بین المللی به شمار می روند».

او با اشاره به نشست قبلی درباره خلع سلاح و ارائه گزارش دبیر کل سازمان ملل در جلسه شورای امنیت در ۳۰ ژوئن و شواهد و اسناد موجود در گزارش دبیر کل سازمان ملل گفت نتایج گزارش ها به وضوح بیانگر نقش آفرینی مستقیم رژیم ایران و مسئولیت این حکومت در حملات خرابکارانه به تاسیسات نفتی در بقیق و خریص واقع در شرق پادشاهی عربی سعودی است. همچنین این گزارش ها آشکارا به حمله موشک های کروز و پهپادها به فرودگاه بین المللی ابها اشاره کردند.

الواصل توضیح داد «گزارش سازمان ملل مجالی برای شک و تردید درباره مقاصد خبیثانه ایران درباره سعودی به طور خاص و منطقه عربی به طور عام باقی نگذشته و دست نظام ایران را رو کرده است که به رویکرد ستیزه جویانه و تخریبی اش برای ایجاد ناامنی در منطقه ادامه می دهد و حمایت لجستیکی و نظامی و مالی اش را به شیه نظامیان تروریستی مسلح در یمن و عراق و سوریه و لبنان و غیره متوقف نکرده و به قراردادها و معاهدات بین المللی و اصول حسن همجواری بی توجهی می کند».

دکتر نایف الحجرف دبیر کل شورای همکاری خلیج خواستار تمدید تحریم تسلیحاتی بین المللی علیه ایران شد که مقام قطری با واکنش واضح و مستقیم به اظهارات الحجرف گفت دولت قطر مخالف تمدید تحریم تسلیحاتی ایران است.

دکتر مطلق القحطانی فرستاده ویژه وزیر خارجه قطر برای مقابله با تروریسم به خبرنگاران گفت «ما در قطر بر این باوریم که تحریم های کنونی علیه ایران سازنده نیستند. ما و ایران روابط حسن همجواری داریم و از مواضع ایران قدردانی می کنیم».

نایف الحجرف دبیر کل شورای همکاری خلیج اوایل هفته جاری در نامه ای خطاب به شورای امنیت خواستار تمدید تحریم تسلیحاتی ایران شد. 

در این نامه آمده است «کشورهای عضو شورای همکاری خلیج با توجه به تداوم فعالیت های ایران برای ارسال اسلحه به کشورهای منطقه و مسلح کردن گروه های تروریستی و فرقه ای خواستار تمدید تحریم تسلیحاتی ایران هستند».

این نامه خاطر نشان کرد «دخالت های مسلحانه ایران -خواه به طور مستقیم و خواه از طریق سازمان ها و گروه هایی که از سوی ایران مسلح شده و آموزش می بینند- در کشورهای همسایه از همان صدور قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت در ۲۰۱۵ تا حالا متوقف نشده است».

الحجرف یادآور شد «با توجه به این داده ها می توان گفت برداشتن تحریم تسلیحاتی علیه ایران نامناسب است مگر اینکه حکومت ایران دست از اقدامات بی ثبات کننده در منطقه بردارد و ارسال اسلحه به گروه های تروریستی و فرقه ای را متوقف کند».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای