قرقاش: واکنش‌های مثبت دربارهٔ توافق با اسرائیل، تشویق کننده است

قرقاش: واکنش‌های مثبت دربارهٔ توافق با اسرائیل، تشویق کننده است

جمعه, 14 اوت, 2020 - 09:45
انور قرقاش وزیر مشاور در امور خارجه امارات (آرشیو - رویترز)

انور قرقاش وزیر مشاور در امور خارجه امارات، امروز جمعه، واکنش‌های مثبت از پایتخت‌های مهم به توافق امارات با اسرائیل را تشویق کننده و دلگرم کننده توصیف کرد.

قرقاش در یک سلسله پیام توئیتری گفت: در ارزیابی این پایتخت‌ها خطر الحاق اراضی فلسطینی به نفع فرصت راهکار دو دولت از بین رفته‌است.

اعلام توافق برقراری روابط کامل بین امارات و اسرائیل که در آن رئیس‌جمهور آمریکا دونالد ترامپ نقش میانجیگری را ایفا می‌کرد، مورد استقبال گسترده جامعه بین‌المللی قرار گرفت که وی آن را فرصتی برای پیشبرد روند صلح در خاورمیانه دانست.

آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد، در واکنش به توافق امارات و اسرائیل مبنی بر عادی سازی روابط، گفت: از هرگونه ابتکار عمل که به تقویت صلح و امنیت خاورمیانه منجر شود، استقبال می‌کنم.

مصر از توافق امارات و اسراییل استقبال کرد. همچنین بوریس جانسون نخست‌وزیر بریتانیا در صفحه توئیتر خود نوشت: تصمیم اسرائیل و امارات برای عادی سازی روابط خبر بسیار خوبی است.

وی افزود: به شدت امیدوار بودم که طرح الحاق به اندازه قدمی پیش نرود و توافق امروز برای تعلیق این طرح‌ها گامی برای خوش آمد گویی در مسیر رسیدن به خاورمیانه‌ای با صلحی بیشتر است.

از سوی دیگر، تشکیلات فلسطین، حماس و ایران از مخالفت با این توافق‌نامه خبر دادند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای