محافل بین‌المللی در انتظار موضع «ارتش ملی» لیبی دربارهٔ «آتش‌بس»

محافل بین‌المللی در انتظار موضع «ارتش ملی» لیبی دربارهٔ «آتش‌بس»

«شورای عالی حکومتی» گفتگو با حفتر را رد کرد.. اصرار «الوفاق» بر «آزادسازی شهرهای تصرف شده»
یکشنبه, 23 اوت, 2020 - 01:30

محافل بین‌المللی و محلی در انتظار پاسخ ارتشبد خلیفه حفتر، فرمانده کل ارتش ملی لیبی به اعلامیه عقیله صالح رئیس پارلمان و فائز السراج رئیس دولت «الوفاق» دربارهٔ «آتش‌بس فوری» در کشور هستند، در همین حال، نیروهای السراج تهدید کردند که به سمت «آزادی شهرهای ربوده شده» حرکت خواهند کرد. در همین زمینه، شورای عالی حکومتی وابسته به دولت «الوفاق» گفتگو با حفتر را رد کرد.

هنوز هیچ اظهار نظری از حفتر یا ارتش ملی دربارهٔ ابتکارعمل آتش‌بس نشده‌است، اما سرلشکر احمد المسماری سخنگوی رسمی ارتش، عصر دیروز صدور هرگونه بیانیه ای راجع به این آتش‌بس را تکذیب کرده‌است و او آنچه از سوی برخی رسانه‌های محلی در مورد مخالفت حفتر با این آتش‌بس را «خبری غلط و نادرست» دانست.

منابع آگاه به الشرق الاوسط گفتند که حفتر طی چند ساعت گذشته تماس‌های محلی و بین‌المللی زیادی را برای مشاوره انجام داده‌است و به احتمال زیاد به زودی موضع خود را دربارهٔ پذیرش مشروط اعلامیه صالح و السراج اعلام می‌کند.

منابع توضیح می‌دهند که حفتر از سرنوشت توافق‌های نظامی دولت «الوفاق» با ترکیه و اعطای تسهیلات و پایگاه‌های نظامی در مناطقی که تحت کنترل دولت «الوفاق» هستند، سؤال می‌کند، علاوه بر این دربارهٔ سرنوشت «هزاران مزدور» که آنکارا آنها را برای جنگ در کنار این دولت از چند ماه پیش فرستاده نیز پرسش می‌کند.

براساس همین منابع، چند روز گذشته شاهد مذاکرات پنهانی بین صالح و السراج تحت نظارت آمریکا و جامعه بین‌الملل بوده‌است که پیش از صدور اعلامیه آتش‌بس متقابل و پیشنهادات مربوط به رسیدگی به پرونده‌های نفتی و وضعیت شهر سیرت برگزار شده‌است.

این منابع اضافه کردند که فشارهای شدید، باعث ترغیب دو طرف برای دستیابی به یک فرمول شبه یکپارچه در قالب یک توافق‌نامه سیاسی اولیه شد.

این منابع با اشاره به مذاکرات اخیر انجام شده توسط ریچارد نورلند سفیر ایالات متحده در لیبی با مقامات ترکیه در آنکارا و مذاکرات مایک پمپئو وزیر امور خارجه ایالات متحده با همتای ترک خود توضیح دادند که طرف آمریکایی تضمین‌های شبه رسمی را برای عقب‌نشینی نیروهای ترکیه و مزدوران وفادار به آنها از صحنه این کشور ارائه دادند.

این منابع فاش کردند که آنچه اتفاق افتاده شکل توسعه یافته ابتکار عمل قاهره است که حدود دو ماه پیش توسط رئیس‌جمهور مصر عبدالفتاح السیسی اعلام شده بود.

به دنبال اعلام توافق، عصر دیروز، صالح در نامه ای به رئیس‌جمهور السیسی از مواضع شجاعانه در حمایت از صلح در لیبی و به ویژه حمایت مصر از آتش‌بس و ورود به روند سیاسی برای دستیابی به یک توافق سیاسی برای حل بحران لیبی قدردانی کرد.

از سوی دیگر، شورای عالی حکومتی وفادار به دولت «الوفاق» در طرابلس به ریاست خالد المشری یکی از برجسته‌ترین رهبران اخوان المسلمین، از مخالفت خود با گفتگو با حفتر خبر داد و گفت مرجع هرگونه گفتگوی سیاسی توافق الصخیرات مراکش در سال ۲۰۱۵ تحت نظارت سازمان ملل برای پایان دادن به جنگ داخلی است.

نماینده دائمی لیبی در سازمان ملل متحد نیز ضمن ابراز خرسندی از اعلام آتش‌بس در این کشور تأکید کرد که طرابلس هرگونه تهدید و مانور علیه این آتش‌بس را رد می‌کند.

محمد قنونو سخنگوی رسمی ارتش وابسته به دولت الوفاق بر «آزادسازی شهرهای تصرف شده» تأکید کرد.

از سوی دیگر، در حالی که جامعه بین‌المللی در انتظار موضع‌گیری حفتر است، جوزپ بورل مسئول دستگاه سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: «اعلام آتش‌بس در لیبی و ازسرگیری روند سیاسی، امید جدیدی برای یافتن راه‌حلی صلح آمیز در کشور ایجاد کرده‌است».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای