تابلو فرش های یک زن سعودی درباره فرهنگ عامه پسند

تابلو فرش های یک زن سعودی درباره فرهنگ عامه پسند

ملانیا ترامپ یکی از تابلوها را خریداری کرد
سه شنبه, 25 اوت, 2020 - 00:45

فاطمه النمر نقاش سعودی در حوزه هنرهای تجسمی کار می کند و طرح ها و نقشه های رایج قالی را متحول و تابلو فرش های فرهنگ اصیل و عامه پسند کشورش را خلق کرده است. زن سعودی در دوران قدیم موضوع اصلی تابلو فرش هایش هستند. زنان سعودی الهام بخش اغلب تابلوهای فاطمه در ۲۱ سال گذشته بوده اند.

او در ۱۹۹۹ فعالیت هنری اش را آغاز و حدود ۸ سال پیش در زمینه ساخت تابلو فرش تخصص پیدا کرد. او در رشته دکوراسیون داخلی تخصص گرفته و تحصیلاتش را با استعداد هنری اش یکجا جمع کرد.

فاطمه در گفتگو با الشرق الاوسط گفت «تابلو فرش توجهم را جلب کرد چون قالی در تمام خانه ها به عنوان یکی از لوازم اساسی شناخته می شود و اغلب بیانگر آداب و رسوم تغییر ناپذیر یعنی فرهنگ و اندیشه است».

او توضیح داد «می خواستم عطر و بوی خوش گذشته را روی قالی پیاده و از این طریق زیبایی فرهنگ عامه پسند سعودی را معرفی کنم».

فاطمه افزود «ما هم اندیشه داریم و هم فرهنگ و هم زیبایی و می توانیم با ترکیب این عناصر شاهکارهای بی نظیری خلق کنیم».

النمر در مراسم و رویدادهای جهانی شرکت کرده و کارهایش در موزه هنرهای معاصر سوئد و مرکز جهان عرب در پاریس به نمایش گذاشته شد. او اینک خود را برای حضور در حراجی در موزه لوور پاریس آماده می کند. فاطمه با لحن افتخار آمیز از ماجرای خرید یکی از تابلو فرهایش صحبت کرد و گفت این تابلو فرش را بانوی اول آمریکا ملانیا ترامپ در جریان سفر به ریاض در ۲۰۱۷ خریداری کرد.

او کار روی تابلو فرش را برگزید چون قالی از دید فاطمه ابزاری است که تحولات هنر اسلامی در دوران ها و اماکن گوناگون را نشان می دهد و همچنین وسیله ای است برای همزیستی بین فرهنگ های مختلف. از این رو فاطمه تصمیم گرفت تا فرهنگ عامه پسند سعودی را از طریق تابلو فرش معرفی کند. او گفت «ما به فرهنگ سعودی افتخار می کنیم».

فاطمه توضیح می دهد «پوشش سنتی زنان یکی از موضوع های تابلو فرش هایم است. موضوع پوشش یک جنبه نمادی دارد و نمایانگر پوشش زنان قطیف به طور خاص و منطقه شرقیه به طور عام است».

او در ادامه گفت «داستان های عامه پسند مثل داستان ام السعف و اللیف و غیره را روی تابلو فرش هایم ترسیم کردم».

النمر درباره سیمای زنان در تابلو فرش هایش گفت «زنان همواره پیام آور هستند».

فاطمه افزود «بسیاری از داستان های واقعی زنان اهل قطیف موضوع تابلو فرش هایم بودند که در آنها به تاریخ دهه پنجاه میلادی استناد کردم و سیمای زنان در مشاغل آن دوره در قطیف مثل معلم و ملایه را ترسیم کردم».

او یادآور شد «بسیاری از تابلو فرش هایم را با استناد به قصه های مادربزرگ ها و شخصیت زنان موثر جامعه خلق کردم».

النمر گفت «چند سبک هنری را ترجمه کردم. ترکیب همزمان چند متریال مختلف یا میکس مدیا را ۸ سال پیش شروع کردم. پیشتر کلاسیک کار می کردم و بعد نقاشی اکسپرسیونیسم را تجربه کردم و سرانجام به میکس مدیا رسیدم».

او گفت «استان القطیف (شرق سعودی) الهام بخش بسیاری از ایده هایم بود. من اهل این منطقه ساحلی و سرسبز و فرهنگی و باستانی هستم».

فاطمه از تابلوهایش با عنوان «داستان جستجوی خویشتن» یاد می کند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای