رشته سوارکاری در العلا توسعه می‌یابد

رشته سوارکاری در العلا توسعه می‌یابد

آغاز همکاری کمیته سلطنتی العلا و فدراسیون سوارکاری سعودی در العلا
پنجشنبه, 27 اوت, 2020 - 07:00

کمیته سلطنتی استان العلا به منظور توسعه و پیشرفت ورزش سوارکاری در این استان، تفاهم نامهٔ همکاری سه ساله با فدراسیون سوارکاری سعودی امضا کرد.

این تفاهم نامه که به امضای شاهزاده عبدالله بن فهد بن عبدالله آل سعود رئیس فدراسیون سوارکاری سعودی و عمرو المدنی مدیر اجرایی کمیته سلطنتی رسیده‌است، تأکید می‌کند که دو طرف فرصت‌های اقتصادی آینده داری را در رابطه با سوارکاری در العلا، مطابق با برنامه‌های کمیته سلطنتی استان العلا برای تقویت و متنوع سازی اقتصاد در استان انجام دهند.

این همکاری شامل چندین برنامه آموزشی و فرصت‌های شغلی در حال ظهور در زمینه‌های مرتبط با سوارکاری، از قبیل سوارکاران، مربیان، داوران مسابقه و سایر مواردی دیگر است، همچنین این توافق‌نامه شامل توسعه زیرساخت‌های این بخش از جمله روستای سوارکاری، مسیر مسابقه و مطالعه مراکز فعلی سوارکاری، دارایی‌ها و فعالیت‌های مربوطه است.

از اولویت‌های این توافق‌نامه جذب، سازماندهی و حمایت از رویدادهای سوارکاری و رویدادهایی است که در سطح محلی و بین‌المللی برگزار می‌شود.

این تلاش‌ها باعث تقویت اقتصاد العلا از طریق فرصت‌های اقتصادی مثمرثمر در آتی برای جامعه محلی می‌شود.

رشد ورزش سوارکاری در العلا، علاوه بر توسعه برنامه‌های گردشگری از طریق ورزش‌های ماجراجویانه، با تعهدات کمیته سلطنتی العلا در توسعه ورزش در سطح استان همگام است.

شاهزاده عبدالله بن فهد رئیس فدراسیون سوارکاری سعودی اظهار کرد که ورزش سوارکاری با توجه به حمایت‌هایی که از سوی خادم حرمین شریفین ملک سلمان بن عبدالعزیز و ولیعهد معتمد وی و پیگیری مدیران هیئت اسب سواری انجام می‌شود، شاهد پیشرفت بزرگی بوده‌است.

وی افزود که فدراسیون سوارکاری سعودی و کمیته سلطنتی در العلا در سه سال گذشته در زمینه ساماندهی رویدادهای سوارکاری در استان العلا به موفقیت‌های بزرگی رسیده‌است.

به گفته او، از جمله مهمترین این رویدادها، می‌توان به کاپ مسابقات استقامتی خادم حرمین شریفین به عنوان گرانترین مسابقه در جهان با جوایزی به ارزش بیش از ۱۵ میلیون ریال سعودی و مشارکت تعداد زیادی از قهرمانان جهان اشاره کرد.

رئیس فدراسیون سوارکاری سعودی تأکید کرد که این توافق‌نامه بین فدراسیون سوارکاری سعودی و کمیته سلطنتی در راستای گسترش پایگاه رشته سوارکاری در منطقه العلا صورت می‌گیرد.

از سوی دیگر عمرو المدنی مدیر اجرایی کمیته سلطنتی تأکید کرد که این توافقنامه یکی از مجموعه ای از پروژه‌هاست که طبق منویات ولیعهد شاهزاده محمد بن سلمان رئیس هیئت مدیره کمیته سلطنتی استان العلا و پیگیری‌های فشرده شاهزاده بدر بن عبدالله بن فرحان رئیس کل کمیته سلطنتی اجرا می‌شود.

وی افزود: این کمیته علاوه بر برنامه‌های توسعه ای خود برای منطقه، با تقویت همکاری با فدراسیون سوارکاری سعودی، در توسعه رشته سوارکاری در العلا، به تعدادی از اهداف استراتژیک خود نیز می‌رسد.

المدنی ادامه داد: به طوری که مشاغل جدید و سایر فرصت‌های اقتصادی ایجاد شده توسط کمیته پیونددهنده بین جامعه امروزی العلا و تاریخ منطقه است، به گونه ای که گسترش سوارکاری در استان را نشان دهد و میراث فرهنگی ما – ملموس و غیرملموس - به عنوان یکی از اصلی‌ترین پایه‌های توسعه پایدار و مسئولانه، در آن مجال دیده شدن پیدا می‌کند.


اسب در میراث العلا

گفتنی است که رابطه العلا با اسب هزاران سال امتداد داد و ما در سنگ نگاره‌ها در کوه‌های عکمه و الاقرع ردپای آن را می‌یابیم. به طوری که اسب‌ها در نقاشی‌های سنگی ظاهر شدند که در سراسر شبه جزیره عرب و در اشکال و سبک‌های مختلف هنری رواج داشتند.

تصویر اسب در سنگ نگاره‌ها در ابعاد بزرگ با قدمت بیش از ۸۰۰۰ سال، حاکی از روابط توسعه یافته انسانی با اسب‌ها در شبه جزیره عرب است به طوری که انسان موفق شد اسب را اهلی کند و اسب‌ها به توسعه تمدن کمک کردند.

این تفاهم نامه اوج همکاری‌ها بین دو طرف شمرده می‌شود، همکاری‌هایی که منجر به ساماندهی و برگزاری کاپ خادم حرمین شریفین برای مسابقات استقامتی (گردهمایی سوارکاران) در العلا در دو دوره قبلی شد.

آخرین دوره این مسابقات دو ستارهٔ ۱۲۰ کیلومتری به طول چهار دور انجامید و شاهد حضور برخی از بهترین سوارکاران در سرتاسر جهان بود، به گونه ای که تعداد ۲۰۰ سوارکار زن و مرد و بیش از ۲۰۰ اسب از ۱۷ کشور در سراسر جهان در آن شرکت کردند.

برای اطلاعات بیشتر، لطفاً با تیم روابط عمومی RCU از طریق ایمیل زیر: [email protected] تماس بگیرید.


دربارهٔ کمیته سلطنتی العلا:

کمیته سلطنتی العلا با حکم پادشاهی در ژوئیه سال ۲۰۱۷ برای حفظ و توسعه العلا، منطقه ای با اهمیت برجسته طبیعی و فرهنگی در شمال غربی سعودی تأسیس شد.

کمیته سلطنتی برای برنامه بلندمدت العلا، رویکردی مسوولانه، پایدار و دقیق را برای توسعه تمدن و اقتصاد به منظور حفظ میراث طبیعی و تاریخی منطقه مشخص کرده‌است، ضمن آنکه العلا به عنوان مکانی مطلوب برای زندگی، کار و سفر قرار داده شده‌است.

این برنامه شامل طیف گسترده‌ای از ابتکارات در زمینه‌های باستانی، گردشگری، فرهنگ، آموزش و هنر است که نشان دهنده تعهد به همراهی با تنوع اقتصادی، توانمندسازی جامعه محلی و اولویت‌های حفظ میراث طبق چشم‌انداز سعودی ۲۰۳۰ است.


دربارهٔ فدراسیون سوارکاری سعودی(SAEF):

فدراسیون سوارکاری سعودی در تاریخ ۲۹/۵/۱۴۱۰ هجری قمری (۲۸/۱۲/۱۹۸۹ میلادی) تأسیس شد و این نهاد رسمی مسئول تدوین برنامه‌ها و مقررات با هدف توسعه ورزش سوارکاری در پادشاهی عربی سعودی و نماینده اصلی ورزش‌های سوارکاری المپیکی در پادشاهی عربی سعودی است. این فدراسیون بر بازی‌های مختلف سوارکاری از جمله پرش، مسابقه استقامت، میله ماراتن و.. نظارت دارد.

فدراسیون سوارکاری سعودی در سطح قاره و جهان به دستاوردهای زیادی رسیده‌است، از برجسته‌ترین این دستاوردها برنز بازی‌های المپیک ۲۰۰۰ سیدنی، برنز بازی‌های المپیک ۲۰۱۲ لندن، نقره مسابقات جهانی ۲۰۱۰، نقره بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸ در جاکارتا و مسابقات جهانی استقامت ۱۹۹۷ است.

فدراسیون سعودی در طول دو دهه گذشته تعداد زیادی رویداد بین‌المللی را برگزار کرده‌است و سال گذشته صلاحیت میزبانی فینال جام جهانی نمایش پرش از مانع را برای سال ۲۰۲۴ کسب کرد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای