بلومبرگ: ایران با پذیرش بازرسی دو سایت هسته ای زیر فشار کوتاه آمد

بلومبرگ: ایران با پذیرش بازرسی دو سایت هسته ای زیر فشار کوتاه آمد

جمعه, 28 اوت, 2020 - 15:15
حسن روحانی رییس جمهور ایران و رافائل گروسی مدیر کل آژانس اتمی دیدار می کنند (د پ آ)

پایگاه خبری بلومبرگ در گزارشی گفت مخالفان تحریم حداکثری دولت پرزیدنت دونالد ترامپ علیه ایران همواره این ادعا را مطرح می کنند که ایران در برابر فشار کم نمی آورد اما این گفته بی پشتوانه است.

بلومبرگ در ادامه گزارش به نقل از خبرگزاری آلمان افزود «حاکمان ایران به دلیل انزوای دیپلماتیک بر اثر فشار طولانی و نیز تحریم های اقتصادی فلج کننده مجبور شدند مذاکرات را از سربگیرند. این گفتگوها پیشتر منجر به امضای برجام در ۲۰۱۵ شد».

بلومبرگ خاطر نشان کرد دلیل دیگر درباره اینکه حکومت ایران در برابر فشارها کوتاه آمده این است که رژیم ایران به تازگی تعهد داد دسترسی بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی به دو سایت هسته ای را فراهم می کند. ایران بلافاصله پس از انتقاد آژانس از این کشور به دلیل عدم توافق برای ورود به دو سایت هسته ای وعده داد به بازرسان اجازه بازرسی دو سایت را می دهد. ظاهرا ایران پیشتر در این دو مکان فعالیت هسته ای انجام داده است.

رافائل گروسی مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی روز چهارشنبه در جریان سفر به تهران گفت «حکومت ایران با بازدید بازرسان از دو سایت موافقت کرده است».

تاریح سفر بازرسان آژانس برای ورود به این دو سایت هسته ای مشخص نشده اما گفته شده که چند جدول زمانی برای سفر مورد توافق قرار گرفته است.

اظهارات مسئولان ایرانی پس از بازرسی های سابق آژانس مبهم بود: مقام های ایران در جریان یکی از بازرسی ها در اکتبر پارسال ادعا کردند که یکی از بازرسان به دنبال انتقال مواد منفجره به یکی از سایت های غنی سازی در نطنز بوده است اما این ادعا عجیب و غریب به نظر می رسد. بلومبرگ گفت گروسی می تواند در هر زمانی این بحث را مطرح کند.

بلومبرگ خاطر نشان کرد «در این بیانیه به خواسته های ایران از آژانس اشاره نشده است». 

گروسی پس از بازگشت از تهران به خبرنگاران گفت «تصور می کردم خواسته های جدیدی مطرح خواهد شد و جزئیات بیشتری در مورد فعالیت در دو سایت مظنون ارائه می گردد».

بلومبرگ گفت «ناظران به این نتیجه خواهند رسید که ایران مجبور به این همکاری شده است. اگر تلاش برای بازگشت تحریم های بین المللی به نتیجه نرسد که به احتمال زیاد هم به نتیجه نخواهد رسید آمریکا تحریم های سنگین تر وضع می کند و شرکت ها و افرادی که به دنبال داد و ستد با ایران هستند مشمول تحریم ها خواهند شد».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای