خداحافظی سعودی ها با تعطیلات تابستان کرونایی به امید تابستان بعدی بهتر

خداحافظی سعودی ها با تعطیلات تابستان کرونایی به امید تابستان بعدی بهتر

شنبه, 29 اوت, 2020 - 13:45

روز آخر تعطیلات تابستان در سعودی فرا رسید؛ تابستان امسال به دلیل شیوع کرونا با شرایط غیر عادی در کشورهای جهان و گاه در قرنطینه سراسری و گاه قرنطیه برخی از مناطق و سرانجام بازگشت به روال عادی سپری شد.

بیش از ۶ میلیون دانش آموز و دانش پژوه و ۵۲۰ هزار معلم به مدرسه و موسسات علمی برمی گردند.

مدارس سعودی امسال دو شیفته شده که سال بالایی ها شیفت صبح و سال پایینی ها شیفت عصر به مدرسه می روند. دو نوبتی شدن مدارس باعث می شود فشار اقتصادی برای خرید تجهیزات لازم برای آموزش در خانه برداشته شود و هم حجم مصرفی اینترنت کمتر می شود. وزارت آموزش سعودی سامانه آموزش مجازی «مدرستی» را راه اندازی کرده و شبکه های ماهواره ای «عین» نیز به آموزش مجازی اختصاص یافته است.

دانش آموزان در یک اقدام بی سابقه کتاب های درسی شان را پیش از آغاز سال تحصیلی جدید تحویل گرفتند و همچنین برای نخستین بار والدین کتاب های درسی را به نیابت از فرزندانشان دریافت کردند. همیشه مرسوم بوده که کتاب های درسی در روز اول در خود مدرسه توزیع شود.

مدارس هفته گذشته به توزیع کتاب های درسی پرداخته و برای هر پایه تحصیلی تاریخ و زمان جداگانه ای برای تحویل کتاب تنظیم کردند و پروتکل های بهداشتی در جریان اعطای کتاب های درسی اجرا شد.

تعطیلات تابستان در سعودی در حالی به پایان رسید که تعداد مبتلایان کرونا در دو ماه گذشته کاهش یافت و گردشگری داخلی از سرگرفته شد. گردشگری داخلی در برخی از شهرها در جنوب سعودی رونق چشمگیری داشت و برخی برنامه های تفریحی نیز از سرگرفته شد تا مردم پس از قرنطینه سراسری و مناطقی چند هفته بتوانند یک نفس راحت بکشند.

برنامه های تابستانه موسوم به «تنفس» در سعودی از ۲۵ ژوئن شروع شد و تا ۳۰ سپتامبر ادامه دارد اما مردم چشم به انتظار تعطیلات تابستانه بهتر در سال آینده هستند تا شاید حال و هوای مردم کشورهای جهان را پس از ۶ ماه نفس گیر و قرنطینه سراسری و محدودیت های گوناگون برای پیشگیری از شیوع کرونا تغییر دهد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای