سبک های گوناگون زندگی مردم مصر در نمایشگاه گروهی قاهره

سبک های گوناگون زندگی مردم مصر در نمایشگاه گروهی قاهره

با آثار ۱۱ هنرمند میان سال و جوان 
سه شنبه, 1 سپتامبر, 2020 - 17:45

۱۱ هنرمند هنرهای تجسمی در نمایشگاه گروهی در قاهره شرکت کردند. این نمایشگاه که پیش از آغاز فعالیت های هنری در اواخر سپتامبر برگزار می شود آثار نقاشان از سبک های هنری مختلف و رده های سنی گوناگون از نسل جوان و نسل میانسال را در بر می گیرد. 

تابلوهای نقاشی گوناگون یکی از ویژگی های نمایشگاه است که در آن سبک ها و موضوعات متفاوت به نمایش گذاشته شده و فرصت مناسبی برای ایجاد نقاط مشترک بین هنرمندان و آثار خلاقانه با سبک های گوناگون به شمار می رود. 

مها فخر الدین مدیر گالری به الشرق الاوسط گفت «این نمایشگاه با نمایشگاه قبلی تفاوت دارد چون نمایشگاه های تابستانه معمولا مجموعه آثار پیشین را نیز عرضه می کنند اما این گالری تابلوهای جدید و متنوع هنرمندان را به نمایش گذاشته است».

اولین تابلوی نقاشی سید عبد المقصود که در زمینه طراحی دکور فعالیت می کند به چشم می خورد. موضوع تابلو زندگی روزمره مردم یک روستای مصر است؛ کشاورزان مصری در کشتزارها مشغول کشاورزی هستند و همکاری و گرفتاری های روزمره و ساده زیستی شان با رقص ها و کار و شب نشینی ها و گپ زدن هایشان به تصویر کشیده شده است. یک اثر از خانم عزه فخری نیز به نمایش گذاشته شده که در آن ساختمان ها و نماها و زندگی مردم مورد توجه قرار گرفته و یک زندگی ساده به دور از هیاهو و پیچیدگی شهرها را عرضه می کند.

هیاهو و شادی های مصر موضوع تابلوهای حسنی ابوبکر است که روز عروسی و تولد و شب نشینی های رمضان را پر رنگ کرده. او به الشرق الاوسط گفت «مصر سرشار از سوژه های انسانی است و من به دنبال نشان دادن این گنجینه از طریق تابلوهایم بودم و زندگی مردم مصر را کشیدم با تمام جزئیاتی که دیدم یا تجربه کردم».

ابوبکر که تصمیم گرفته برخی رفتارها و آداب و شکل زندگی در آستانه زوال مردم مصر را نقاشی کند افزود «می خواهم آرشیو بصری برای نسل های آینده تنظیم کنم که تصویری از زندگی کنونی مردم در مصر به آنها بدهد».

خانم رغده احمد از دیگر نقاشان این نمایشگاه است که تا نیمه سپتامبر ادامه دارد و چندین تابلو با سوژه های کاملا متفاوت به نمایش می گذارد. محمد عبد الهادی نقاش دیگری است که سوژه هایش را با الهام از زندگی خصوصی و رویاها و غم هایش کشیده و در عین حال بیانگر زندگی مردم مصری و رویدادهای فرهنگی گوناگون است.

دکتر محمد المسلمانی استادیار گروه طراحی دانشکده هنر حلوان ۱۴ تابلو در این نمایشگاه دارد. او که با الهام از علاقه دو دختر کوچکش به عروسک تابلوهایش را کشیده گفت «وقتی دخترهایم عروسک بازی می کنند یا به سراغ موسیقی می روند و از بازهای کامپیوتری دور هستند خیلی خوشحال می شوم و به یاد بچگی خودم می افتم. می خواستم این لحظه های معصومانه و شاد را نقاشی کنم تا شاید آن را بتوانیم الان تجربه کنیم».

المسلمانی افزود «برگزاری نمایشگاه گروهی در شرایط کنونی حائز اهمیت است چون می توان حس کرد زندگی به روال عادی برگشته و می توان تا بازگشت موج بعدی کرونا نفس راحتی کشید».

جرج یوسف هنرمند دیگری است که به نقاش نوبه در جنوب مصر معروف شده است. تابلوی چوپان او ما را به قلب منطقه نوبه می برد و با کشیدن زمین محکم و کوه های بلند نقش نوبه را در شکل گیری تمدن باستان مصر برجسته می کند و گرمای خورشید را با رنگ های براق به تصویر می کشد. او گفت «نوبه سرزمین طلا است و بخش گرانبهایی از مصر است».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای