یوان چین سومین ذخیره ارزی اصلی جهان می شود 

یوان چین سومین ذخیره ارزی اصلی جهان می شود 

یکشنبه, 6 سپتامبر, 2020 - 09:45
شرکت خدمات مالی مورگان استنلی پیش بینی کرده یوان چین به عنوان سومین ارز پرمبادله جهان پس در ده سال آینده مطرح شود (رویترز)

شرکت خدمات مالی و سرمایه گذاری مورگان استنلی پیش بینی کرد یوان چین به دلیل افزایش سرمایه گذاری خارجی در بازار چین تقویت و به عنوان سومین ذخیره ارزی جهان پس از دلار و یورو در ده سال آینده مطرح شود.


شبکه خبری سی ان بی سی روز جمعه (۴ سپتامبر) به نقل از این شرکت گفت «سهم یوان در ذخایر ارزی جهان ۲ درصد است که تا ۲۰۳۰ به حدود ۵ تا ۱۰ درصد افزایش می یابد و از ین ژاپن و پوند انگلیس پیشی می گیرد».


جیمز لورد استراتژیست مورگان استنلی توضیح داد « پیش بینی افزایش سهم یوان به حدود ۵ تا ۱۰ درصد به دنبال باز شدن بازارهای مالی چین دور از ذهن نیست. افزایش شاخص های بازار سرمایه گذاری بین المللی و درآمد ثابت و افزایش معاملات فرا مرزی در چین از جمله عوامل تقویت کننده یوان است و نشان می دهد بانک های مرکزی جهان در پی ذخیره کردن یوان بیشتری به عنوان ذخیره ارزی خواهد بود».


او افزود «بنا به آمار بانک مردم چین حدود ۷۰ بانک مرکزی در کشورهای جهان از اواخر ۲۰۱۹ به دنبال نگهداری یوان به عنوان ذخایر ارزی هستند. این رقم در اواخر ۲۰۱۸ حدود ۶۰ بانک بوده است».


دولت چین در چندین سال گذشته به دنبال افزایش استفاده از یوان در معاملات بین المللی بوده و به موسسات مالی خارجی بیشتری اجازه ورود به بازار داخلی داده است.


این گزارش به پارامترهای بسیاری در محرک های اقتصادی چین مثل رشد اقتصادی از طریق صادرات اشاره کرده است که این امر مستلزم جذب سرمایه است. 


گزارش پیش بینی کرده که تراز تجاری چین ممکن است که از ۲۰۲۵ بعد منفی شود و تا ۲۰۳۰ به منفی ۱.۲ درصد رشد ناخالص داخلی برسد.


صندوق بین المللی پول در ۲۰۱۵ با اضافه کردن یوان به سبد ارزی این نهاد موافقت کرد و یوان در اکتبر ۲۰۱۶ به ارزهای مرجع صندوق بین المللی پول پیوست.


در این گزارش آمده که دلار تا پایان ۲۰۲۱ به ۶.۶ یوان می رسد. بانک های دیگری مثل گلدمن ساکس و اچ اس بی سی قبلا پیش بینی کرده بودند که دلار به حدود ۶.۹۵ یوان برسد اما حالا این رقم را ۶.۷ یوان اعلام کرده اند.


در این راستا، بانک مردم چین روز جمعه (۴ سپتامبر) نرخ دلار را ۶.۸۳۵۹ یوان اعلام کرد، این رقم روز پنجشنبه حدود ۶.۸۳۱۹ یوان اعلام شده بود.


تحلیلگران گلدمن ساکس می گویند «پول ملی چین نسبت به تحولات اختلافات تجاری بین آمریکا و چین حساسیت زیادی نشان می دهد». آنها احتمال می دهند که آمریکا و چین تا پایان سال جاری هم به توافق تجاری نمی رسند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای