به زودی؛ کارشناسان دولت یمن و حوثی‌ها در ژنو گردهم می‌آیند

به زودی؛ کارشناسان دولت یمن و حوثی‌ها در ژنو گردهم می‌آیند

منابع: گریفیتس پیش نویس نهایی را با طرفین در میان خواهد گذاشت
یکشنبه, 13 سپتامبر, 2020 - 08:00

منابع دیپلماتیک به «الشرق الاوسط» گزارش دادند که مارتین گریفیتس فرستاده سازمان ملل در امور یمن، در این هفته برای دیدار با نمایندگان دولت قانونی، جهت گفتگو در مورد «پیش نویس نهایی» اعلامیه مشترک آتش‌بس جامع و آغاز رایزنی‌های سیاسی برای حل اختلافات ۶ ساله به ریاض پایتخت سعودی می‌رود.

پیش نویس اعلامیه مشترک حول محور دستیابی به آتش‌بس گسترده در یمن، توافق بر سر اقدامات انسانی و اقتصادی و از سرگیری روند صلح بین طرفین متمرکز شده‌است.

این منابع که نخواستند نامشان فاش شود، از پیشرفت در تلاش‌های گریفیت بین دو طرف بحران یمن خبر دادند و گفتند نماینده سازمان ملل می‌خواهد قبل از اعلام آخرین پیش نویس، تمام اختلافات را حل کند.

آنها افزودند: «جلسه ای بین دو طرف در سطح کارشناسان در نظر گرفته شده که به زودی در سوئیس برگزار می‌شود، و در مورد بسیاری از توافق‌ها گفتگو خواهد شد».

این منابع اما از ارائه جزئیات بیشتر در مورد این نشست خودداری کردند.

ائتلاف به رهبری سعودی با هماهنگی دولت قانونی در آوریل گذشته آتش‌بس گسترده یکجانبه در یمن را اعلام کرد، اما شبه نظامیان حوثی تحت حمایت ایران از پایبندی به آتش‌بس خودداری کردند و همچنان غیرنظامیان یمنی و سعودی را با خودروهای بمب‌گذاری شده و موشک‌های بالستیک هدف قرار می‌دهند.

این منابع افزودند: «مارتین گریفیت این هفته به ریاض می‌رود. پیشرفتی میان دو تیم حاصل شده و او خواهان توافق بر سر پیش نویس نهایی است، اما قبل از آن نمی‌خواهد اختلافات دو طرف در پیش نویس نمود داشته باشد، بلکه در پی توافق همه‌جانبه است، بنابراین با دو طرف صحبت می‌کند».

به گفته این منابع، «دو طرف می‌گویند که آنها خواهان آتش‌بس و آغاز رایزنی‌های سیاسی جامع هستند و در مورد اقدامات اقتصادی و بشردوستانه ایده‌هایی دارند».

اما منابع دیپلماتیک نزدیک به پرونده یمن می‌گویند که «این جزئیات است و مهمترین مسئله آتش‌بس و آغاز مذاکرات است».

هفته گذشته، شبه نظامیان حوثی فرودگاه بین‌المللی صنعا را به روی تمام پروازهای بین‌المللی و بشردوستانه بستند، در حالی که بریتانیا این اقدام را «سیاه نمایی» حوثی توصیف کرد که هدف آن فشار بر سازمان ملل، ائتلاف و جامعه بین‌المللی است.

نماینده سازمان ملل در تاریخ ۱۲ آگوست به همراه دبیرکل شورای همکاری خلیج و محمد الجابر سفیر سعودی در یمن با مقامات قانونی یمن در ریاض دیدار و در مورد تلاش‌های خود برای پایان دادن به بحران یمن با آنها گفتگو کرد.

عبد ربه منصور هادی رئیس‌جمهور در ملاقات خود با گریفیتس، در اول ژوئیه، بر دستیابی به صلح بر اساس سه خاستگاه و مرجع منجر به دستیابی به امنیت و ثبات پایدار در یمن و منطقه به دور از راه حل‌های مصنوعی و رد کردن بحران‌ها تأکید کرد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای