ولیعهد سعودی دستور داد؛ ترمیم بناهای تاریخی مرکز ریاض

ولیعهد سعودی دستور داد؛ ترمیم بناهای تاریخی مرکز ریاض

یکشنبه, 13 سپتامبر, 2020 - 19:00

شاهزاده بدر بن عبدالله وزیر فرهنگ و رئیس هیئت مدیره سازمان میراث فرهنگی سعودی، از آغاز پروژه ترمیم و بازسازی آثار تاریخی باارزش از نظر فرهنگی، معماری و تاریخی در مرکز ریاض خبر داد.

وی تأکید کرد که این پروژه در راستای اهتمام خادم حرمین شریفین ملک سلمان بن عبدالعزیز و به دستور شاهزاده محمد بن سلمان بن عبدالعزیز ولیعهد، وزیر دفاع و نایب رئیس شورای وزیران صورت می‌گیرد.

وزیر فرهنگ سعودی در بیانیه ای امروز یکشنبه تأکید کرده‌است که در پروسه بازسازی و ترمیم این بناها استانداردهای جهانی رعایت خواهد شد.

در اولین بخش از این پروژه ۱۵ کاخ تاریخی در محله‌های فوطه و ظهیره و ۵ کاخ پادشاهی ترمیم خواهند شد، همچنین مرحله اول از این بخش بیشتر بر پژوهش، بررسی و آماده‌سازی شرایط و محیط ساختمان‌ها برای بازسازی و تعمیر متمرکز خواهد بود که سه ماه طول خواهد کشید.

مرحله دوم از این بخش که شامل آغاز عملی تعمیر و ترمیم ساختمان‌ها خواهد بود از ماه ژانویه سال آینده شروع شده و ۲۴ ماه به طول خواهد انجامید.

در بخش دوم از این پروژه تمام ساختمان‌های تاریخی در مرکز شهر ریاض بررسی خواهند شد و برنامه‌های اجرایی لازم برای تعمیر و بازسازی آن‌ها تهیه می‌شود.

این پروژه توسط سازمان میراث فرهنگی (زیر نظر وزارت فرهنگ) و با مشارکت هیئت پادشاهی شهر ریاض و شهرداری این شهر اجرا می‌شود.

کاخ‌های هفت‌گانه در محله فوطه غربی در سال ۱۹۴۴ ساخته شده و بنای کاخ‌های سه‌گانه محله فوطه شرقی به سال ۱۹۳۵ میلادی برمی گردند. اما کاخ‌های شش‌گانه پادشاهی در محله‌های ظهیره، فوطه و ام سلیم واقع شده و بیش از ۷۰ سال قدمت دارند.

این پروژه با هدف حفظ بناهای میراث شهری با اهمیت معماری و تاریخی و برجسته ساختن هویت محلی، تبدیل این بناها به یک منبع اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و گردشگری، بالا بردن بازده استفاده از آنها به همراه مناطق مجاور و پیوند دادن آنها با حافظه مکان و تاریخ ریاض از نظر شهری است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای